Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
”În realitate însă, situația este și mai grea decât își imaginează majoritatea oamenilor. În această sumă de 23 trilioane de dolari nu intră finanțarea unor programe guvernamentale importante, precum asigurări sociale și de sănătate, faimosul Madicare. Așa numitul decalaj fiscal, care reflectă diferența dintre veniturile și cheltuielile prognozate pe o perioadă lungă de timp, amenință viitoarele generații cu o povară financiară de 10 ori mai mare decât actualele valori”, scrie autoarea textului, Romina Boccia.
Potrivit aprecierilor sale, datoria și deficitul bugetar al SUA cresc pe fondul unei prosperități economice cu care Washingtonul nu s-a mai confruntat până acum. În opinia expertului american, până în 2050 datoria SUA va atinge 180% din Produsul Inter Brut și va continua să crească.
Citește și George Soros: Salvați Facebook-ul de Mark Zuckerberg
”Grecia a intrat în criză financiară când datoria ei a atins același nivel, de 180% din PIB. Se pune însă întrebarea: cine va acorda ajutor financiar Statelor Unite?”, se întreabă Romina Boccia. Ea arată că pe fondul creșterii datoriilor apar probleme legate de veniturile populației, care devine tot mai săracă. ”Washingtonul pare să se joace cu focul”, avertizează autorul articolului din The National Interest.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...
Aplicația de inteligență...