Criză iminentă la CFR Călători: Riscăm să rămânem fără trenuri în 2025!

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Trenuri
Trenuri
CFR Călători trage un semnal de alarmă privind dezechilibrele financiare care riscă să afecteze grav funcționarea transportului public de călători în anul 2025. Compania reclamă subcompensarea serviciului public și scăderea veniturilor prognozate, în ciuda investițiilor anunțate.

Risc de blocaj în transportul feroviar public

CFR Călători a transmis autorităților cu responsabilități în domeniu o adresă oficială în care descrie situația financiară dificilă cu care se confruntă și avertizează că subcompensarea serviciului public, coroborată cu diminuarea veniturilor estimate pentru 2025, ar putea duce la un blocaj generalizat al sistemului feroviar.

Potrivit companiei, acordarea unei compensații sub nivelul anului 2024 reprezintă o provocare majoră, cu potențiale „efecte nedorite asupra sistemului feroviar în integralitatea lui”. CFR Călători solicită sprijin din partea tuturor instituțiilor implicate pentru a preveni accentuarea acestor dezechilibre.

Efectul domino: întârzieri la material rulant, schimbări legislative și scăderea veniturilor

Printre cauzele menționate de CFR Călători se numără întârzierile semnificative în livrarea celor 12 rame moderne aferente primului contract de servicii publice licitat și adjudecat prin intermediul Autorității pentru Reformă Feroviară (ARF). Aceste întârzieri contribuie direct la scăderea capacității operaționale și, implicit, la diminuarea veniturilor prognozate pentru 2025.

Totodată, modificările legislative care afectează facilitățile de transport acordate studenților din învățământul superior au dus la o reducere a sumelor obținute din această sursă, contribuind la presiunea financiară asupra companiei.

Buget majorat, dar insuficient pentru echilibrarea sistemului

Guvernul a aprobat, în data de 22 mai, bugetul de venituri și cheltuieli al CFR Călători pentru 2025. Potrivit acestuia, compania estimează venituri totale de peste 3,7 miliarde de lei și cheltuieli de peste 3,6 miliarde de lei, cu un rezultat brut programat de 15 milioane de lei. În același timp, sunt prevăzute investiții în valoare de peste 790 de milioane de lei, cu 52% mai mari decât cele din 2024.

CFR Călători atrage însă atenția că aceste cifre bugetare nu reflectă integral presiunile reale din teren, mai ales în contextul în care serviciul public de transport ar trebui susținut cu o compensație cel puțin la nivelul anului anterior pentru a evita colapsul.

Apel la autorități: să nu punem în pericol un serviciu esențial

În finalul comunicatului, CFR Călători transmite că are „convingerea că se vor găsi, în cel mai scurt timp posibil, căile de depășire a acestei situații”, mai ales în condițiile în care, în prezent, primele unități de material rulant modernizat sau achiziționat prin PNRR sunt deja introduse în exploatare.

Societatea feroviară solicită autorităților să mențină cel puțin nivelul actual al compensației pentru serviciul public în anul 2025, pentru a asigura stabilitatea sistemului și pentru a evita o înrăutățire vizibilă a serviciilor prestate.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Excesul are întotdeauna un final / Ilustrație: Freepik
Loto
Profesoară explică la tablă / Foto: Freepik
Pensii / FOTO: Facebook Poșta Română

Pensiile încasate în mână, povară suplimentară pentru stat

Statul cheltuie de 10 ori mai mult pentru pensiile...

Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
Unele firme se închid, din diferite motive, altele se deschid
Președintele Nicușor Dan conduce ședința CSAT
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
BVB

Bursa de Valori Bucureşti închide săptămâna pe scădere

Bursa de Valori Bucureşti a încheiat vineri pe minus pe...

Retailerii vor plăti amenzi mult mai mari pentru produsele neconforme / Foto: Freepik
Manager de firmă / Foto: Freepik
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Philip Jefferson, vicepreședintele Federal Reserve

Reacția Fed la temerile legate de repetarea bulei dot-com

Piața bursieră globală trăiește un val puternic de...

Muncitor / Freepik
Muniție / Foto: Freepik
Mediu / Foto: Freepik
Shein și Temu / Foto:Trong Khiem Nguyen / Flickr
Ilie Bolojan / Foto: Gov.ro
Oameni traversează o stradă din Tokyo / Foto: Yoshimitsu Kurooka / Flickr
Țigară electronică / Foto: Freepik

Fabrică ilegală de țigări electronice, depistată de ANAF

ANAF a descoperit în Prahova o fabrică clandestină de...

Vladimir Putin și Donald Trump în timpul întâlnirii din Alaska
Rușii bombardează civilii
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Casa pentur care familia Iohannis a încasat chirie timp de peste 20 de ani
Documente pe masa unui om de afaceri / Foto: Freepik
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos
Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Horațiu Potra a fost adus înapoi în România

Mercenarul Horaţiu Potra, considerat unul dintre...

Drum în lucru / Foto: Freepik

pixel