Cum ar putea reînvia bulevardul Magheru. Adrian Negrescu vine cu o soluţie pentru salvarea centrului Capitalei

Autor: Vlad Roibu
Data actualizării:
Data publicării:
Bulevardul Magheru
Bulevardul Magheru
EXCLUSIV
Comerțul de pe bulevardul Magheru s-a degradat rapid de-a lungul ultimilor 10 - 15 ani. Absența marilor branduri dintr-o zonă atât de importantă este o disparitate gravă, dacă ne uităm la factorul principal al creșterii economice din țara noastră, anume consumul.

Așa cum am arătat într-un articol anterior, există mai multe motive pentru care magazinele de pe bulevardul Magheru nu are capacitatea de a atrage mai mulți clienți. Așadar, i-am cerut opinia analistului financiar Adrian Negrescu în legătură cu acest subiect. Punctul său de vedere este că zona trebuie să fie regândită de la bază.

Citiţi şi: Magheru, ruina tristă a unui bulevard pe cât de faimos, pe atât de ignorat de primarii Bucureştiului

”Ca să înțelegeți ce se întâmplă pe Magheru uitați-vă, mai degrabă, la Magazinul Unirea sau Cocor, două dintre etaloanele comerțului de dinainte de Revoluție și din anii 90 care, în momentul de față, sunt niște relicve ale unui trecut economic promițător din punct de vedere al comerțului. Ce se întâmplă pe Magheru este că din păcate mall-urile au atras tot ce înseamnă cumpărători, la fel ca în alte țări, iar vadul lor comercial practic a dispărut.

Cred că Magheru trebuie reconfigurat, din punctul meu de vedere, sub forma unor rețele de restaurante, de cafenele sau alte unități de alimentație publică similare cu ce se întâmplă în occident. Nu Magheru reprezintă zona zero din punct de vedere al comerțului într-un București în care mall-urile se află la putere, ci cred că poate fi o zonă de servicii foarte bună pentru bucureșteni dar și pentru turiști, în condițiile în care, să nu uităm un lucru, poate cel mai important, Bulevardul Magheru este printre cele mai poluate zone din capitala României”, a declarat Adrian Negrescu despre principalul impediment care face acest loc mai puțin atractiv.

Analistul financiar a specificat și despre modul în care s-au degradat aceste clădiri care găzduiau în trecut mai multe locuri de petrecere a timpului liber și care astăzi nu prezintă niciun interes pentru autoritățile locale.

Sunt foarte multe clădiri care au fost preluate prin anii 90 prin privatizarea în masa sau tot felul de artificii la limita legii, clădiri pe care, din păcate, proprietarii nu le-au mai refăcut de ani de zile, sunt cinematografe abandonate și zone comerciale care au șansa să revină pe profit doar în măsura în care vor beneficia și de susținerea autorităților, doar împreună cu autoritățile locale vor fi refăcute acele clădiri și cu o campanie agresivă de promovare poate fi revitalizată zona Magheru”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bucuresti / Foto: Oana Pavelescu

Analiză ING: Perspectivele economiei României în 2026

ING: Perspectivele economiei României se îmbunătățesc,...

Foto: Freepik.com

Aurul a atins o valoare fără precedent

Aurul a depăşit valoarea de 4.500 de dolari uncia.

Masa de Crăciun. Foto: Freepik.com

Cât îi costă pe români masa tradiţională de Crăciun

Costul total al Crăciunului în 2025 poate atinge uşor...

TAROM

Costin Iordache se retrage de la conducerea TAROM

Directorul general al companiei TAROM, Costin Iordache,...

Wall Street. Foto: Freepik.com
Bani / Foto: Freepik
Centrală pe cărbune / sursa foto: Freepik.com
Foto: Facebook Apele Romane
Șantierul liniei de metrou M6 / Foto: Oana Pavelescu
foto: pexels.com
Abația Sint Sixtus

Abațiile care produc celebrele beri trapiste, în pericol

Celebrele beri trapiste din Belgia, considerate un...

Foto: Mihai Ciobanu

Cine este Irineu Darău, noul ministru al Economiei

Modificări în Guvernul Bolojan. 

O unitate Gazprom / FOTO: Pagina de Telegram a companiei
Calcule. Foto: Freepik.com
Energie / Foto: Freepik
Mină de suprafață / Foto: Pexels
Bani
Lingouri de cupru într-un depozit / Foto: Freepik
Tractor ară câmpul / Foto: Freepik
BVB
Foto: Pexels.com
Teren. Foto: Freepik.com

Harta celor mai scumpe terenuri din România

Institutul Naţional de Statistică a publicat o analiză...

Jucării / sursa foto: Freepik.com

Norme mai stricte privind siguranţa jucăriilor

Un nou regulament european privind siguranța jucăriilor...

Fabrica. Foto: Freepik.com

pixel