Cum se derulează programul de modernizare al IAR Șoim-99. Investiții MAPN

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Ministrul Apărării Naționale a efectuat o vizită alături de ambasadorul Hans Klemm la Deveselu pentru a vedea investițiile din zonă dar și la Avioane Craiova.

La fabrică ministrul Gabriel Leș a avut o întâlnire cu reprezentanţii conducerii fabricii. Ministrul a făcut cunoscut că la nivelul M.Ap.N. se lucrează la documentaţia necesară demarării programului de modernizare a aeronavelor IAR 99 Şoim. Agenda zilei de astăzi a cuprins şi discuţii la sediul Centrului de Cercetări şi Încercări în Zbor Craiova, aflat în subordinea M.Ap.N.

20 de avioane SuperȘoim vor fi realizate la Craiova, acestea urmând să aibă o avionică asemănătoare cu F-16. Programul va dura 5 ani. 


Ministrul apărării naţionale, împreună cu ambasadorul SUA în România, Hans Klemm, s-a întâlnit cu personalul român şi american al Bazei 99 Deveselu şi a fost informat despre lucrările viitoare de infrastructură şi achiziţii de echipamente necesare îmbunătăţirii spaţiilor administrative, logistice şi celor destinate instruirii.

”Există toate premisele pentru ca unele dintre proiectele majore de înzestrare demarate deja să fie finalizate în perioada imediat următoare, astfel încât militarii să îşi îndeplinească misiunile cu tehnică performantă. "Este al treilea an în care M.Ap.N. are alocate două procente din PIB. Armata trebuie să aibă în dotare cele mai performante echipamente pentru a-şi îndeplini obiectivele şi misiunile asumate în cadrul NATO şi al parteneriatului strategic cu SUA", a concluzionat ministrul apărării naţionale.

Airbus și IAR Ghimbav au semnat un contract de colaborare pentru 15 ani

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Se elimină unele taxe

Schimbare majoră în Codul fiscal: Dispar o serie de obligații 

Se taie contribuții! Guvernul elimină o parte din taxele...

Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Wall Street. Foto: Freepik.com
Ilie Bolojan
Port petrolier pe insula Karg
Taxele vamale ar putea fi amânate
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Ford

Ford anunţă un program de concedieri voluntare

Ford anunţă un program de concedieri voluntare la uzina...

Steagul Bulgariei
Freepik.com
Freepik.com
Salariu / Foto: pexels.com

Scădere a salariului mediu net. Cifre oficiale de la INS

Câştigul salarial mediu brut în România a scăzut cu...

Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm

Protest în faţa Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor

Sindicaliştii din ANAR protestează, vineri, în faţa...

Foto: Freepik.com
Bitcoin / FOTO: Freepik
Foto: Facebook Alexandru Nazare
Freepik.com
Ministerul Finanțelor
Foto ilustrativ / Foto: Freepik
Blue Air

Blue Air a intrat în faliment

Infinexa a deschis procedura de faliment pentru compania Blue Air Aviation,...

Curs valutar
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Avion / FOTO: Freepik
O nouă zi cu pierderi
Evaziune fiscală / Foto: Freepik
Investiție imobiliară / Foto: Freepik
ASEAN 2025

pixel