Cutremur în România, marți dimineață. S-a resimțit și la București

Autor: Delia Gheață
Data publicării:
Este al doilea cutremur pe luna mai
Este al doilea cutremur pe luna mai
Un cutremur s-a produs marți, în zona seismică Vrancea, la ora 6,33 dimineața. Este al doilea seism din luna mai înregistrat în țara noastră. 

Potrivit Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP), un cutremul a fost înregistrat mați dimineața, în Vrancea, zona seismică a României. 

Seismul a avut o magnidine de 3,4 grade pe scara Richter, a precizat INCDFP în comunicatul postat pe site-ul oficial al instituției. 

Cutremurul a avut loc la adâncimea de 138 de kilometri şi a fost resimţit şi de locuitorii din Bucureşti, potrivit Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.

Seismul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 61km E de Brașov, 69km NE de Ploiești, 122km N de București, 123km S de Bacău, 128km V de Brăila, 131km V de Galați, 140km NE de Pitești, 176km E de Sibiu, 187km N de Ruse, 205km SV de Iași.

Citește și Chiriaş într-un bloc cu bulină? Avocatul Alexandru Sima îţi spune ce drepturi ai

Este al doilea cutremur produs în România în luna mai, după ce în aprilie au fost înregistrate patru cutremure cu magnitudine mai mare de 3 grade pe scara Richter. 

Primul seism al lunii mai a avut loc în ziua de 07 Mai 2022 la ora 21:33:18 (ora locală a României) s-a produs în ZONA SEISMICA VRANCEA, BUZAU un cutremur slab cu magnitudinea ml 2.6, la adâncimea de 99km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 71km E de Brasov, 79km NE de Ploiesti, 114km S de Bacau, 119km V de Braila, 120km V de Galati, 130km N de Bucuresti, 152km NE de Pitesti, 185km E de Sibiu, 195km N de Ruse, 195km SV de Iasi.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Bani
Restaurant. Foto: Pexels.com
Freepik.com
Germania / FOTO: Unsplash

Economia Germaniei s-a contractat în trimestrul doi din 2025

Cifre îngrijorătoare privind "motorul economic al...

Factura. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik

Locuri de muncă în ţară şi în străinătate. Vezi oferta

Angajatorii din România pun la dispoziţie 30.868 locuri...

Femeie în aeroport / Foto: Freepik
Euro-dolar / FOTO: Freepik

Festivalul Borșului Lipovenesc de Jurilovca 2025 se suspendă

Ediția din 2025 a Festivalului Borșului Lipovenesc de...

Youtube
Freepik.com
Chei. Freepik.com

Curs valutar: Leul pierde teren în faţa principalelor valute

Moneda naţională s-a depreciat, marţi, în raport cu...

Freepik.com
Vodafone
ROBOR scade, o veste bună
Declaratia unica. Foto: Freepik.com
Bani / FOTO: Freepik

pixel