Cutremur pe piața diamantelor din cauza războiului

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Cutremur pe piața diamantelor
Cutremur pe piața diamantelor
Războiul declanșat în Ucraina de Vladimir Putin a dus la o schimbare profundă pe piața diamantelor.

Marile case producătoare de bijuterii și comercianții au început să ocolească diamantele rușilor de teamă că banii sunt folosiți pentru invadarea Ucrainei.

O serie producători de bijuterii de lux, inclusiv brandul american Tiffany & Co, producătorul elvețian de ceasuri și bijuterii Chopard, Signet, cel mai mare retailer de bijuterii cu diamante, și Pandora, cel mai mare bijutier din lume, au emis declarații în care afirmă că nu vor mai cumpăra diamante de origine rusă, scrie The Guardian.

Rusia produce aproximativ 30% din diamantele lumii, dintre care 98% sunt extrase și vândute de Alrosa, un imens monopol minier care are legături strânse cu Kremlinul. O treime din Alrosa este deținută de guvernul central, iar o altă treime de guvernele regionale - republica rusă Yakutia și administrațiile sale. Compania aduce profituri semnificative pentru acționarii săi guvernamentali, raportând vânzări de 4,16 miliarde de dolari în 2021, ceea ce a dus la un profit net de 91 de miliarde de ruble (943 de milioane de dolari). Putin a declarat în trecut că aceasta "oferă venituri serioase bugetului federal și bugetului regional".

Surpriză neașteptată pe piața diamantelor

Consiliul pentru bijuterii responsabile (RJC) - unul dintre organismele de supraveghere din domeniu - a fost înființat pentru a contribui la reglementarea sectorului, la îmbunătățirea reputației acestuia, la promovarea aprovizionării responsabile și la eliminarea "diamantelor de conflict" din lanțurile de aprovizionarem însă acesta a tăcut după declanșarea conflictului, motiv pentru care mai multe mari companii au ieșit din acest grup.

Într-o declarație, Richemont, proprietarul Cartier, spune că părăsește organizația în semn de protest. "Richemont și casele sale nu doresc să fie membri ai unei organizații industriale care include companii care contribuie la finanțarea conflictelor și a războaielor".

Reprezentanții Pandora au declarat că firma părăsește consiliul după 12 ani ca membru, din cauza "eșecului său de a suspenda calitatea de membru al companiilor rusești și certificările de afaceri responsabile și de a îndemna membrii săi să suspende afacerile cu Rusia". Pandora solicitase anterior ca RJC să ia astfel de măsuri".

Proprietarul Kering, proprietarul Gucci și Balenciaga, a declarat că marca "nu dorește să fie asociată în niciun fel cu practici comerciale care contribuie la o susținere a războiului".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Plan cadastral / Foto: Freepik
Napolact
Bani
Bogdan Chiritoiu / Foto: Oana Pavelescu
Fusion for Energy (F4E) și centru de cercetare CERN au semnat un acord strategic
Alexandru Nazare
Despădurire / Foto: Freepik
Inflația golește buzunarele românilor / Ilustrație DCBusiness
Dealerii Dacia vor promova noul logo al mărcii de la începutul anului viitor, iar primele mașini care vor primi noua emblemă vor apărea pe străzi din a doua jumătate a anului 2022. 
Bursa de Valori București
Inflatie. Foto: Pexels.com
Documente. Freepik.com
Plata POS. Freepik.com
Unul dintre sediile băncii Unicredit / FOTO: Unsplash

UniCredit, blocată la Roma dar în plin avânt financiar

Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...

Raiffeisen / Foto: Salech Hcelas

Două bănci occidentale fac profituri record în Rusia

După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...

Nimic nu stimulează optimismul investitorilor
Internet. Freepik.com

Rusia anunţă că îşi face propriul Starlink, pe modelul lui Elon Musk

Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...

Dmitri Peskov, umbra președintelui rus
BMW electric
TikTok. Freepik.com
Robert Redford

Ce avere a lăsat în urmă Robert Redford după moartea sa

Robert Redford, actorul și regizorul american care a...

Benzinarie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Bolojan, mesaj de ultimă oră despre tăieri și cheltuieli

Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...

NUntă / Foto: Freepik

Șeful ANAF, precizări despre taxarea darului de nuntă

Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...

Labubu
Bursa / sursa foto: Pexels.com

Cea mai mare agenție de turism se listează pe BVB

Christian Tour, cea mai mare agenție de turism din...


pixel