Dacă Ţiriac ar fi ministrul Sportului: ”M-aș urca pe masă”

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Ion Țiriac consideră situația inacceptabilă
Ion Țiriac consideră situația inacceptabilă
Preşedintele Federaţiei Române de Tenis, Ion Ţiriac, a declarat, marţi, la Cluj, că sportul primeşte foarte puţin de la buget în România şi că dacă ar fi ministrul de resort, s-ar urca pe masă în şedinţa de guvern şi nu s-ar mai da jos până nu ar obţine 1% din PIB. 

"Eu nu vreau să ajungă tenisul ce a ajuns gimnastica. (...) Problema este extraordinar de gravă, pentru că nu îi pasă nimănui pe unde ajunge sportul. (...) După Halep, mi-e tare frică că ne ducem în neant dacă nu se fac nişte centre federale şi Clujul este probabil primul în care se poate face şi primarul dvs şi-a dat consimţământul la acest lucru, nişte centre pentru copii. (...) Cu toată responsabilitatea, în era comunistă era mai bine cu sportul, era mai bine cu învăţământul, chiar dacă erau celelalte restricţii îngrozitoare. (...) Bugetul Ministerului Tineretului şi Sportului e 0,0048% din bugetul statului român. (...) Dacă mâine dimineaţă eu aş fi ministrul sportului, în prima şedinţă de guvern m-aş urca pe masă - vorbesc serios - şi le-aş spune dacă nu le e ruşine cu 0,0048% şi nu m-aş da jos de pe masă până când nu aş obţine 1%. Dacă nu, să-şi facă ei treaba. Dar ăştia suntem, cu ăştia defilăm", a spus Ion Ţiriac, într-o conferinţă de presă susţinută alături de Simona Halep şi Ilie Năstase.

Simona Halep, Ion Ţiriac şi Ilie Năstase au participat, la Cluj, la un eveniment organizat de Federaţia Română de Tenis şi Winners Sports Club, în cadrul căruia şi-au propus să popularizeze tenisul în rândul copiilor.

Citește și Țiriac este unic în lume. ”Djokovic, Federer și Nadal se pot ascunde”

La eveniment au participat circa 200 de copii cu vârste cuprinse între 3 şi 7 ani, cu care cei trei au schimbat câteva mingi pe terenurile clubului Winners.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

BNR: Indice ROBOR
ANAF
Sursa foto: Shutterstock
Sursă foto: Shutterstock
Grecia

Atenţionare de călătorie: Risc ridicat de incendii în Grecia

Avertizare pentru cei care şi-au programat călătorii în...

Dolari / FOTO: Freepik
Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Adrian Negrescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
S-au schimbat regulile achizițiilor publice
London Metal Exchange
Lingouri de aur
Banca Națională a Poloniei
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Ministerul Finanțelor
Florin Jianu
Bani. Freepik.com
Proiect / Foto: Freepik
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

Protest spontan la Consiliul Concurenţei

Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...


pixel