Dăncilă rămâne pe poziții. Vasilescu și Drăghici, propuși din nou

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Viorica Dăncilă
Viorica Dăncilă
Viorica Dăncilă, prim-ministru al României, a răspuns scrisorilor primite de la președintele Klaus Iohannis privind motivele care au stat la baza refuzului numirii Olguței Vasilescu în postul de ministru al Dezvoltării Regionale și lui Mircea Drăghici la Transporturi. Primul-ministru susține că cei doi respectă toate condițiile puse pentru desemnarea unui ministru și reînnoiește propunerile pentru cele două portofolii.

Guvernul a anunțat că a trimis un răspuns oficial la scrisorile primite din partea Administrației Prezidențiale. Documentul precizează faptul că cele două propuneri pentru funcțiile de ministru îndeplinesc condițiile de legalitate prevăzute de art. 2 din Legea nr. 90/2001 și nu se găsesc în unul dintre cazurile de incompatibilitate prevăzute de Legea nr.161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenței în exercitarea demnităților publice, a funcțiilor publice și în mediul de afaceri, prevenirea și sancționarea corupției, cu modificările și completările ulterioare.

”Având în vedere faptul că cele două propuneri respectă toate condițiile prevăzute de Constituția României, republicată, și de legile organice aplicabile, reiterez solicitarea de emitere a decretelor prezidențiale de numire a doamnei Lia-Olguța Vasilescu în funcția de viceprim-ministru, ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, și a domnului Mircea-Gheorghe Drăghici în funcția de ministru al Transporturilor și, totodată, să înceteze efectele Decretului Președintelui României nr.46/2019 pentru desemnarea unui membru al Guvernului ca ministru interimar și ale Decretului Președintelui României nr.47/2019 pentru desemnarea unui membru al Guvernului ca ministru interimar”, se arată în documentul oficial transmis președintelui Iohannis de către prim-ministrul Viorica Dăncilă.

Citește și:

SCRISORILE lui Iohannis: explicaţii halucinante. După ce se ascunde preşedintele

Klaus Iohannis, președintele României, a trimis două scrisori premierului Viorica Dăncilă în care își motivează deciziile pentru care nu a acceptat propunerile de miniștri făcute în noiembrie de către șeful Guvernului. În trei din cele patru cazuri de refuz, Iohannis invocă prevederi consituționale și legale, iar în cazul propunerii ca Lia Olguța Vasilescu să preia portofoliul Transporturilor, șeful statului invocă lipsa de expertiză pentru gestionarea acestui sector.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
București / Foto: Oana Pavelescu
Cisco
Curs valutar / Foto: Arhivă
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla
Curtea de Conturi
Elon Musk și Donald Trump
ANAF / Foto: DCBusiness

Ce impozite trebuie plătite până la 25 iunie 2025?

Pentru al patrulea an consecutiv, companiile din România...

Showroom / Foto: Freepik
Bancnote / Foto: Oana Pavelescu

Ce înseamnă pentru România dobânzile mai mici în zona euro

Scaderea dobanzii de referinta de catre Banca Centrala...

Donald Trump și Xi Jinping
Titluri de stat Fidelis
Fermă de eoliene / Foto: Freepik
Phishing
Ploaie

pixel