Dărăban(ACUE): Statul român a plătit nici 30 % din sumele pe care trebuia să le dea furnizorilor de energie

Autor: Antonia Popescu
Data actualizării:
Data publicării:
Dana Dărăban
Dana Dărăban
Statul român nu a plătit nici 30% din sumele pe care trebuia să le dea furnizorilor de energie, ca urmare a aplicării măsurilor pentru reducerea impactului scumpirii energiei asupra consumatorului final, a declarat, joi, într-o conferinţă de specialitate, Daniela Dărăban, director executiv al Federaţiei Asociaţiilor Companiilor de Utilităţi din Energie (ACUE).

"În contextul creşterilor extraordinare (...) statele au intervenit cu diferite pachete de măsuri. România a ales (...), fiind printre puţinele state, să nu adopte un pachet de măsuri cu impact direct asupra bugetului. România a ales să meargă pe un impact indirect. Ce înseamnă asta? Dacă majoritatea statelor membre au ales o reducere a taxelor din factură, care reducere se va resimţi imediat în gradul de colectare la bugetul de stat, România a ales să aplice un pachet (...) format din măsuri de plafonare şi compensare, cu impact indirect. Adică, în prima fază, statul român a lăsat toată presiunea financiară pe furnizori exclusiv, ulterior compensând furnizorii pentru măsurile decise printr-o politică de stat, deci alocând aceste fonduri ulterior. Ne aflăm în momentul de faţă la 5 luni de implementare (...) furnizorii au aplicat legislaţia în vigoare, au fost aplicate toate măsurile conform cadrului legal în vigoare, impactul bugetar e cunoscut. (...). Tot pachetul de intervenţie pentru sezonul rece s-a închis. Noi am aplicat toate aceste măsuri. Statul român a plătit de fapt nici 30% din sumele pe care statul român a decis să le aplice ca măsuri de reducere a impactului la consumatorul final. Restul presiunii financiare este la nivelul furnizorilor, furnizori care în continuare se lovesc de preţuri mari pe piaţa angro, achiziţionează în continuare energie la acest preţ, plătesc tarif de distribuţie, plătesc tarif de transport, plătesc taxele, TVA, accize şi alte taxe în funcţie de factură, energie electrică sau gaze naturale. Nu există întârzieri ale acestor plăţi, dar statul român are întârzieri absolut greu explicabile", a explicat Daniela Dărăban.

Ea a adăugat că, în cinci luni, birocraţia nu mai contează, "adică nu mai este un motiv că statul român e birocratic, dacă a ales o măsură atât de birocratică, trebuie să îşi şi îndeplinească obligaţiile pe care şi le-a asumat, cu termene foarte clare de plată către furnizori".

Ștefan Pălărie (USR): Sunt români care se împrumută în Austria cu 0,97%, iar noi în țară ne împrumutăm cu 5,5 ROBOR + marja băncii

Pe de altă parte directorul ACUE a subliniat că în momentul de faţă, "fără a spune că e ceva blamabil", producătorii sunt într-o situaţie un pic favorizantă, pentru că beneficiază de un context care a dus la o creştere extraordinară a preţului energiei pe piaţa angro.

"Adică tot ceea ce vedem în momentul de faţă, preţul la consumatorul final, e generat de creşterea preţului energiei pe piaţa piaţa angro. Celelalte segmente ale pieţei, în speţă transportatorii de energie, distribuitorii şi furnizorii şi să spunem aşa beneficiarul final, consumatorul casnic sau consumatorul non casnic resimt cumva efectul acestei creşteri", a punctat Dărăban, la evenimentul News.ro "Energy road-Energie la tine acasă". 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
prețul la gaze / Foto: Freepik
Finante. Freepik.com

Date INS: Creştere modestă a economiei României în 2025

Avans modest al PIB-ului României în 2025.

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
ANAF / Montaj foto: DCBusiness
Trafic intens pe autostradă / Foto: Freepik
Termocentrală

Grupul 6 de la Rovinari reintră oficial în producție

Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...

Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan
Freepik.com
Codul Muncii. Freepik.com

Salariul minim creşte cu 11% în Ungaria

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi...

Freepik.com

ANAF creşte numărul controalelor efectuate de la birou

ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.

Asigurare auto RCA / Foto: Freepik
O unitate Gazprom / FOTO: Pagina de Telegram a companiei

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze s-au prăbuşit

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...

Date biometrice / Foto: Freepik

Modificări majore în procedura cazierului judiciar

Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...

Oleoductul Drujba
Calcule
Bursa de Valori București
London Metal Exchange / Foto: LME
Ursula von der Leyen
CEC Bank
Gaze
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia

pixel