Dârzenia lui Viktor Orban, înfrântă de amenințarea veto-ului

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Ursula von der Leyen și Viktor Orban / Foto: MTI
Ursula von der Leyen și Viktor Orban / Foto: MTI
Discuțiile dintre premierul ungar Viktor Orban și șeful Uniunii Europene cu privire la sancțiunile propuse pentru importurile de petrol rusesc au înregistrat progrese, dar nu au reușit să ajungă la un progres, potrivit ambelor părți.

Orban, care blochează sancțiunile UE invocând dependența Ungariei de energia rusă, a primit-o luni seară pe președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în biroul său din Budapesta, pentru o cină de lucru.

"Am făcut unele progrese, am putea spune că am făcut un mic pas înainte", a declarat ministrul de externe Peter Szijjarto într-o înregistrare video pe Facebook după încheierea discuțiilor. "Totuși, mai sunt multe de făcut pentru ca noi să ne schimbăm potențial poziția."

Von der Leyen a declarat după întâlnire că va convoca o conferință virtuală pentru a "consolida cooperarea regională în domeniul infrastructurii petroliere".

Ungaria se scufundă? Cum justifică Orban faptul că împiedică aplicarea sancțiunilor impuse Rusiei

Discuțiile cu Orban au fost "utile pentru a clarifica problemele legate de sancțiuni și securitatea energetică", a declarat ea pe Twitter. "Am făcut progrese, dar este nevoie de mai multă muncă".

Cel de-al șaselea pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei din cauza invaziei sale în Ucraina ar urma să interzică petrolul brut rusesc în următoarele șase luni și combustibilii rafinați până la începutul lunii ianuarie. Anterior, UE oferise Ungariei și Slovaciei până la sfârșitul anului 2024 pentru a se conforma sancțiunilor, iar Cehiei până în luna iunie a aceluiași an, deoarece acestea sunt puternic dependente de țițeiul rusesc. 

Orban a declarat săptămâna trecută că nimic altceva decât o scutire de cinci ani și miliarde de dolari pentru a acoperi costurile de revizuire a industriei energetice a Ungariei nu l-ar face să susțină noua rundă de sancțiuni. El a spus că trebuie să fie asigurat că Ungaria va putea obține suficientă energie prin surse alternative pentru a-și satisface nevoile.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România
Adrian Nica, șeful ANAF
Contabili / Foto: Freepik

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...

Rovinietă
Vot în Parlamentul European
Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

Producţia de gaze a României scade, importurile explodează

Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...

ANAF / Foto: DCBusiness

Un nou trend ANAF: decizii de impunere cu sume estimate

Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...

Cladire de birouri. Foto: Pexels.com
Parcare. Foto: Freepik.com
Metrou Unirii 2

Guvernul a aprobat bugetul Metrorex. Care sunt cifrele

În şedinţa de joi, 16 octombrie, a Executivului, a fost...

Ghișeu / Foto: Freepik

Top experiențe de toamnă în Delta Dunării și pe litoral

Toamna aduce o atmosferă calmă atât în Delta Dunării,...

Calcule și socoteli

ANAF: procedura de anulare TVA trece exclusiv online

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...

Finantare. Sursa: Freepik.com
Grecia. Foto: Freepik.com
ASF trebuie să mai lucreze pe text

pixel