ROBOR face un pas înapoi. Ce înseamnă asta pentru ratele românilor
BNR anunță: Scădere ușoară a...
Hackerii cer 10 mii de dolari pentru această bază de date despre care spun că sunt utilizabile pentru atac de tip phishing la nivel național, spionaj, găsirea de informații personale ale românilor, dar și alte utilizări. Infractorii cibernetici mai spun că baza de date se poate vinde și în bucăți mai mici.
Contactați de jurnaliștii profit.ro, Directoratul Național de Securitate Cibernetică - DNSC a explicat că deocamdată nu pot confirma informațiile și că sunt pe cale să verifice dacă acestea sunt reale dat fiindcă: ”Totodată, trebuie să fim constienți că pe astfel de forumuri dedicate atacatorilor există și posibilitatea unor tentative de tip scam, la fel cum se întâmplă și împotriva utilizatorilor obisnuiți. Atacatorii pot pretinde că au anumite date pe care le vând la un anumit preț, iar după încasarea respectivei sume, sau poate a unui avans, nu mai furnizează nimic plătitorului”.
Printre datele furate a fi adresele de e-mail, adresele poștale, numerele de telefon, CNP-uri, istoricul angajărilor, informații din fișele medicale și date despre rude.
Alți membri ai forumului nu au întârziat cu glume. Unii întreabă dacă în arhivă există și datele fraților Tate în timp ce alții se întreabă de ce aceste date se vând atât de ieftin.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
BNR anunță: Scădere ușoară a...
Preţurile imobiliarelor...
CNIR lansează o versiune...
Preţul poliţei de asigurare...
Nissan Motor a început negocierile cu sindicatul care îi reprezintă pe...
Taxele locale din România vor creşte, semnificativ, de...
Cronica unei creșteri anunțate:...
Tesla i-a acordat directorului...
Curs valutar BNR, 4 august.
Începând cu 1 iulie 2025,...
Au fost stabilite noile tarife...
Decizie privind bursele, publicată în Monitorul Oficial.
Shein, amendată în Italia pentru afirmații ecologice...
Bursele asiatice își revin, dar...
Antreprenorii români care vor...
Sprijin financiar în valoare de...
Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...