Un program special a strâns și verificat toate declarațiile suspecte ale liderului de la Casa Albă, stabilind că, în total, președintele american a făcut afirmații lipsite de fundament de 7600 de ori. De aproape trei ori mai mult decât în 2017 (1989 ori).
The Washington Post notează că Trump a început 2018 la fel ca 2017, dar în mai ”s-a aprins”, astfel că a ajuns și la 200-250 de declarații false pe lună. Numărul lor s-a dublat în iunie, când s-au înregistrat 500 de astfel de afirmații.
De la 200 la 1200 pe lună
În septembrie, au existat deja 600 de neadăruri rostite de șeful administrației americane, 1200 în octombrie și 900 în noiembrie. Ultima lună a fost marcată doar de 200 de declarații false.
Programul a stabilit, de asemenea, că aproape un sfert dintre ”minciuni” au fost făcute în timpul campaniei electorale, cam tot atât în dialogurile lui Trum cu jurnaliștii și în jur de 17% pe Twitter.
Citește și Donald Trump s-a lăudat cu un acord care nu există
Aceste spuse ale președintelui SUA se referă arât la evenimente neînsemnate, cât și la cele serioase. Printre altele, el exagerează aproape întotdeauna când vorbește despre indicatori economici.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanțelor...
Alocațiile pentru copii rămân...
Persoanele asigurate în baza...
Campioană de un deceniu la...
O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...
Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante
Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.
Piața imobiliară din România...
Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...
Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...
Primăriile pot lua împrumuturi...
Analiza publicată de DCBusiness...
Guvernul clarifică acordarea...
Acțiunile Oracle au scăzut cu...
O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...
Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...
Sistemul energetic românesc...
Leul a avut o evoluție relativ...
Electrificarea liniei ferate...
Dumitru Chisăliță: „Sancțiunile...
Generația Z cumpără cel mai...