Pachetul fiscal va fi decis miercuri. Guvernul vrea legiferarea până pe 7 iulie
Guvernul se află în criză de...
În contextul în care, la finele lunii următoare, ar urma să aibă loc ieşirea Marii Britanii din UE iar scepticismul cu privire la euro este prezent în rândul partenerilor coaliţiei la putere în Italia, Mario Draghi a tras un semnal de alarmă cu privire la riscurile cu care s-ar confrunta o ţară care ar decide să iasă din UE sau zona euro.
În acest caz, a estimat Draghi, acea țară s-ar confrunta cu alegerea fie de a accepta regulile făcute la Bruxelles pentru a avea acces la piaţa unică fie de a întrerupe legăturile cu principalii săi parteneri comerciali. "Fiind în afara UE ar putea duce la o mai mare independenţă politică dar nu în mod necesar la o mai mare suveranitate. Acelaşi lucru este valabil şi pentru zona euro", a spus Draghi într-un discurs ţinut la Bologna.
Consecințele politicii monetare
Mario Draghi a precizat că o ţară care ar părăsi zona euro ar fi afectată în continuare de consecinţele politicii monetare a BCE, aşa cum a fost cazul Băncii Centrale a Germaniei (Bundesbank) înainte de lansarea monedei euro.
Citește și BREXIT. Irlanda se pregătește pentru ce-i mai rău
"Majoritatea ţărilor nu ar mai beneficia de facturarea în moneda locală, ceea ce ar exacerba efectele inflaţiei dacă ar demara o mare devalorizare a cursului de schimb. În plus, ar fi mult mai expuse la consecinţele politicii monetare de peste hotare, şi în primul rând a politicii monetare a BCE, ceea ce ar putea constrânge autonomia politicii interne. În ultimii ani, Danemarca, Suedia, Elveţia precum şi economiile din Europa Centrală şi de Est au fost afectate de consecinţele măsurilor noastre de politică monetară", a subliniat preşedintele BCE.
Marea Britanie urmează să părăsească UE la finalul lui martie 2019, dar până în prezent nu există un acord cu Bruxelles privind viitoarele relaţii.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul se află în criză de...
RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...
Autoritatea de Supraveghere...
Compania britanică Nothing...
RAR avertizează că peste 85.000...
Ciprian Tătăruşanu, fostul...
Curs valutar BNR, 1 iulie 2025.
Germania vrea să salveze...
Activele nete ale celor 248 de...
UE cere eliminarea imediată a...
Administrația Fondului pentru...
La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...
DGAF a identificat o fraudă...
Emmanuel Macron trage un semnal...
Renault ar urma să raporteze în...
Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...
ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...
Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...
Guvernul României a adoptat...