”Pandemia poate dispărea complet așa cum s-a întâplat și cu pneumonia atipică; poate reveni, precum sindromul respirator din Orientul Mijlociu sau poate deveni o afecțiune sezonieră, precum gripa aviară”, a enumerat omul de știință american, citat de versiunea în limba italiană a publicației Business Insider.
Ținând cont de bogata experiență a specialistului american care, printre altele, a luptat cu numeroase tipuri de gripă, a blocat vibrionul holeric, a învins virusul sincițial respirator, părerea lui Tarro trebuie luată în considerare. În opinia lui, ”prea mulți oameni vorbesc despre coronavirus fără să se bazeze pe date științifice și fără să dețină cunoștințe corespunzătoare”.
În acest context, el amintește că nici în cazul pneumoniei atipice, nici în cel al sindromului respirator acut nu s-a ajuns la dezvoltarea unui vaccin. Pentru vindecarea lor s-au folosit anticorpii pacienților vindecați. Tarro subliniază, de asemenea, că noul virus prezintă două tipuri - chinezesc și italian, iar un vaccin eficient este imposibil de realizat în aceste condiții.
Citește și Covid-19. Este primul și cel mai important simptom al bolii
În același timp, virusul a suferit mutații, la fel cum se întâmplă cu diferite alte tipuri de virusuri împotriva cărora, după cum se știe, nu există un vaccin universal. Iată de ce, spune medicul american, accentul trebuie pus pe dezvoltarea unor tratamente eficiente.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Indicele ROBOR la 3 luni s-a...
Google a făcut o modificare...
Organizaţia Ţărilor...
Securitatea energetică înseamnă...
Obiectivele militare pe care...
Curs valutar BNR, 23 octombrie.
Peste 8.400 de dosare au fost...
ANAF a pus în transparenţă un...
Cifra de afaceri din industrie,...
Depozitele populației și ale...
Clara Volintiru, director...
Institutul pentru Orașe...
În şedinţa de joi a Guvernului...
Bursa americană, sub presiune:...
Guvernul României va analiza, în ședința programată...
Informaţie importantă pentru...
România își menține accesul la întreaga finanțare...
România are cel mai mare cost al energiei în raport cu...
OpenAI lansează ChatGPT Atlas,...