Defecțiune la cea mai mare rafinărie din Europa

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Rafinăria Shell din Pernis are probleme tehnice
Rafinăria Shell din Pernis are probleme tehnice
Cea mai mare rafinărie de petrol din Europa a suferit o defecțiune, o potențială sursă de neliniște pentru piața de combustibili rafinați de pe continent, unde oferta a fost deja afectată de acțiuni sindicale.

Compresorul unității 2 de cracare catalitică fluidă s-a defectat pe 12 octombrie din cauza pierderii alimentării cu energie electrică, potrivit unei alerte de siguranță în caz de incendiu emise de serviciul de securitate din regiune. Cunoscute sub numele de unități FCC, instalațiile de conversie sunt utilizate în mod obișnuit pentru fabricarea de produse rafinate, cum ar fi benzina.

Uzina Pernis a Shell de lângă Rotterdam a ars cantități mari de gaz în urma incidentului, ceea ce a produs 200 de plângeri din partea publicului, spune DCMR un organism de reglementare în domeniul mediului, într-un anunț publicat pe site-ul său. Uzina este, de asemenea, și o sursă importantă de motorină în Europa.

Continentul nu-și poate permite perturbări materiale ale aprovizionării cu petrol rafinat, având în vedere interdicția Uniunii Europene de a achiziționa produse din Rusia, care urmează să înceapă la începutul lunii februarie. Grevele sindicale din Franța au blocat o parte din producția de carburanți din această țară, ceea ce a dus la reducerea aprovizionării.

BP efectuează lucrări de mentenanță planificate la FCC la rafinăria sa din Rotterdam, care, din punct de vedere al mărimii, este următoarea după Pernis în Europa.

Shell a precizat într-o declarație că guvernele au fost informate cu privire la incident, dar nu a oferit detalii despre capacitatea de procesare afectată sau despre ce ar însemna acest lucru pentru aprovizionarea cu combustibil.

"Pot doar să vă spun că ne așteptăm ca perturbarea să continue pentru moment și că încercăm să minimizăm efectele pentru populația din vecinătate", a declarat un purtător de cuvânt al Shell.

Citește și:

Saudiții de la Aramco: Lumea trebuie să fie îngrijorată

Piața mondială a petrolului rămâne tensionată, spun saudiții de la Aramco, cel mai mare producător de petrol din lume. Iar acest lucru nu este de bun augur pentru o lume care încă se bazează foarte mult pe combustibilii fosili.

"Astăzi există o capacitate de rezervă care este extrem de scăzută", a declarat directorul general al Saudi Aramco, Amin Nasser, în cadrul unei conferințe la Londra. "Dacă China se deschide, dacă economia începe să se îmbunătățească sau dacă industria aviatică începe să ceară mai mult combustibil pentru avioane, veți eroda această capacitate de rezervă."

Nasser avertizează că prețurile petrolului ar putea crește rapid, din nou.

"Când erodezi această capacitate de rezervă, lumea ar trebui să fie îngrijorată. Nu va mai exista spațiu pentru nicio manevră - nicio întrerupere, niciun eveniment neprevăzut oriunde în lume."

Trei companii petroliere occidentale care profită din plin de actuala situație

Shell

Cu sediul central la Londra, Shell este un gigant energetic multinațional cu operațiuni în peste 70 de țări. Produce în jur de 3,2 barili echivalent petrol pe zi, deține participații în 10 rafinării și a vândut anul trecut 64,2 milioane de tone de gaze naturale lichefiate.

Este o piesă de bază și pentru investitorii globali. Shell este listată la Bursa de Valori din Londra, la Euronext Amsterdam și la Bursa de Valori din New York.

Acțiunile companiei listate la NYSE au crescut cu 13,6% de la începutul anului până în prezent.

Analistul Ryan Todd de la Piper Sandler vede o oportunitate în supermajorul din domeniul petrolului și gazelor. Luna trecută, analistul a reiterat ratingul "supraponderal" pentru Shell, ridicând în același timp ținta de preț de la 75 la 80 de dolari.

Având în vedere că Shell se tranzacționează astăzi la aproximativ 50,50 dolari pe acțiune, noul preț țintă al lui Todd implică o creștere potențială de 58%. Citește mai mult AICI

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dolari și euro
Lingouri de aur / FOTO: Freepik
Fidelis
Jerome Powell, șeful Fed / Foto: Federal Reserve / Flickr
Foto cu caracter ilustrativ: Freepik.com
Platformă petrolieră / FOTO: https://www.conocophillips.com/news-media/

Prețul petrolului, în creștere spre sfârșit de săptămână

Prețurile petrolului au continuat să crească joi, pe...

SUA vs China / sursa foto: Freepik.com

SUA-China: Confruntarea titanilor

Pe fondul escaladării războiului comercial dintre Statele Unite și China, un...

Analize / FOTO: Freepik

Aceste acțiuni au un potențial de creștere de până la 62%

Tehnologia în cădere liberă: Nvidia și Nasdaq, printre...

Banca Națională a României

Banca Naţională a României împlineşte 145 de ani

Banca Naţională a României împlineşte joi 145 de ani.

BCE / sursa foto: Freepik.com / frimufilms

Piețele așteaptă relaxarea monetară

Randamentele obligațiunilor din zona euro au urcat ușor...

Digitalizarea în România merge foarte prost / Foto: Freepik
Ceasuri / FOTO: Freepik

Ceasurile elvețiene au invadat piața Statelor Unite

Un fenomen atent monitorizat de analiștii financiari.

Foto: Freepik.com
ABB / FOTO: Pagina de Facebook a companiei

ABB vrea să listeze la bursă divizia de robotică

Grupul industrial elvețian ABB a anunțat joi că...

Semn de întrebare
Dolarul rămâne sub presiune / Ilustrație: Oana Pavelescu

Cum a devenit Trump aliatul neașteptat al monedei euro

Războiul tarifar inițiat de Donald Trump a declanșat o...

Rachete ale armatei Chinei / FOTO: Wikipedia
Un proiect revoluționar / FOTO: Captură ecran
Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik
Corina Martin / FOTO: Pagina de Facebook
Trenuri / Foto: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik
Magistrați / Foto: Freepik
Beijing
Ghișeu
Foto: Freepik.com
Copii din mediul rural rareori se consideră fericiți / Foto: Oana Pavelescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
Despre prosumatori
Familie în vacanță / Foto: Freepik

pixel