Marius Budăi: PNRR OBLIGATORIU trebuie RENEGOCIAT. Nu avem denumirea de pensie specială în nicio lege

Autor: Mara Ivan
Data actualizării:
Data publicării:
Ministerul Muncii: Peste 3.000 de contracte de muncă ale unor cetăţeni ucraineni, înregistrate în Revisal
Ministerul Muncii: Peste 3.000 de contracte de muncă ale unor cetăţeni ucraineni, înregistrate în Revisal
Ministrul Muncii, Marius Budăi, a profitat de vizita efectuată vineri, la Iași, pentru a relua unul dintre cele mai fierbinți subiecte ale agendei sociale: salariile și pensiile românilor.

”Fac un apel la mediul de afaceri. Când se va apleca asupra angajatului său, randamentul de muncă va crește. Cea mai importantă rusursă de pe pământ este resursa umană. Creăm măsuri ca să încurajăm ocuparea forței de muncă și avem deja masuri pentru categorii de persoane greu angajabile. Nu s-au descoperit greșeli la calcului ajutorului dat pensionarilor, cel de maxim 1600 de lei”, a spus ministrul la întrevederea avută în cursul dimineții cu reprezentanți ai sindicatelor și patronatelor din județul Iași. 

„Problema sindicatelor este aplicarea legii salarizării. Am discutat și cu patronatele și încercăm să găsim soluții pentru diminuarea efectelor negative privind preţurile la gaze. Guvernul a interzis deconectarea de la utilități a consumatorilor casnici și noncasnici. Facturile calculate greșit vor fi recalculate. De asemenea, s-a decis că preţurile să fie plafonate la valori care să aducă o diminuare a efortului bugetar, a adăugat Marius Budăi. 

„Avem un grad ridicat de sărăcie în rândul cetățenilor romani. Trebuie să scoți cetățenii din sărăcie, dar trebuie să scoți plafonul cu cheltuială. Fluctuația preturilor din energie ne fac atenți la ce se întâmplă și după data de 22 martie vom reacționa. Nu vom sta pasivi și vom sprijini și IMM-urile să își apere locurile de muncă”, a mai spus ministrul.

Citește și Ministrul Muncii readuce în discuție Legea pensiilor din 2019, lege care acum este înghețată

Citește și Marius Budăi cere reevaluarea pensiilor speciale

Intervievat, anterior, de un post de televiziune, Mariu Budăi a precizat că, ”până la mărirea de 40% a pensiilor trebuie să rezolvăm inechitățile din sistem, iar asta se face doar cu impact bugetar. Există un memorandum, aprobat în decembrie, s-a creat un comitet, iar reforma pensiilor speciale va fi pusă pe masa discuțiilor. Nu vreau să dau nimănui nicio speranță că de la anul vom majora pensii. Voi vorbi doar când vom avea date concrete”, a subliniat oficialul român. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

De ce mediul de afaceri din România este dominat de bătrâni

- Antreprenorii români îmbătrânesc: peste două treimi...

Ilie Năstase a demonstrat tuturor că, deși este general-maior
Dragoș Anastasiu
Calcule și evaluări / FOTO: Freepik
Recoltarea cerealelor / Foto: Freepik
Bani

Care a fost cea mai mare pensie specială plătită în iunie?

Numărul beneficiarilor de pensii speciale a ajuns, în...

BVB/ FOTO: Facebook
Palatul Victoria
Pepco
De la 1 august TVA-ul se modifică
Furtuna din Caraș Severin
Judecătorie / Foto: Freepik
Kim Jong Un și Vladimir Putin
Donald Trump
La benzinărie în drum spre mare / FOTO: Frepik
Caniculă

Codul roșu de caniculă, prelungit până luni

Valul de căldură lovește din plin sudul României cu...

Nișișor Dan și Alexander Van der Bellen
Audit / Foto: Freepik
CNE Cernavoda
Romsilva
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce interdicții de circulație pe șosele

Autovehiculele cu masa mai mare de 7,5 tone, cu excepţia...

Grafic
China National Nuclear Corp.
Militari / Foto: MApN
Se schimbă Codul fiscal / Foto: Freepik

pixel