Deutsche Telekom a ajuns în stratosferă. Pentru niște teste

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
O inovație utilă
O inovație utilă
Grupul german Deutsche Telekom a anunţat luni că a testat cu succes staţii de bază pentru telefonia mobilă în stratosfera pământului, o inovaţie prin care speră că va putea oferi acoperire cu telefonie mobilă în zonele izolate care sunt greu de acoperit pentru reţelele terestre, transmite Reuters.

Deutsche Telekom şi partenerul său, start up-ul britanic Stratospheric Platforms Ltd, susţin că avioane fără pilot care au zburat la o altitudine de 14.000 de metri au reuşit cu succes să se conecteze cu reţeaua terestră 4G a Deutsche Telekom prin intermediul antenei aflate la bordul avionului. Această staţie de bază aeriană, care poate acoperi o suprafaţă de 100 de kilometri, a putut intermedia apeluri telefonice de voce şi video, transfer de date şi navigare pe internet pentru un utilizator de smartphone aflat la nivelul solului cu prilejul unor teste efectuate la începutul acestei luni.

Amplasarea de staţii de bază în stratosferă promite să ofere o latenţă mai mică pentru ca noile reţele 5G să poată oferi o serie de noutăţi precum automobilele autonome şi intervenţiile chirugicale la distanţă.

Însă deşi antenele aeriene oferă o viteză de transfer mai bună şi costuri mai mici decât sateliţii, menţinerea acestor antene aeriene în aer ridică unele provocări. De exemplu Loom, un rival al Google, utilizează baloane la mari altitudini iar Facebook a fost nevoit să imobilizeze la sol o dronă experimentală care funcţiona cu energie solară, în urmă cu doi ani, după ce a ajuns la concluzia că proiectul nu este fezabil.

Citește și Veniturile Telekom România cresc în pandemie

Testele Deutsche Telekom au fost efectuate în sudul landului Bavaria utilizând o variantă modificată a avionului turbopropulsor H3Grob 520, în condiţiile în care Stratospheric Platforms lucrează încă la propriile sale avioane fără pilot. Start up-ul britanic promite că avionul său ecologic va avea o anvergură a aripilor de 60 de metri, similară cu cea a unui Boeing 747, dar va avea o greutate de doar 3,5 tone, fiind capabil să stea în aer până la două săptămâni. Viitorul avion va utiliza un sistem de propulsie pe bază de celule de hidrogen, astfel că singurul produs rezultat de pe urma arderii vor fi vapori de apă. Directorul general de la Stratospheric Platforms, Richard Deakin, a spus că firma lucrează pentru ca avioanele să devine operaţionale în jurul anului 2024.

Deutsche Telekom este cea mai mare companie europeană de telecomunicaţii, cu operaţiuni în mai multe ţări din Europa Centrală şi de Est, inclusiv în România, dar şi în Marea Britanie. Deutsche Telekom controlează un pachet majoritar din acţiunile Hellenic Telecommunications Organization (OTE), care, la rândul său, deţine 54,01% din Telekom România. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Calcule și verificări / FOTO: Freepik
Tanczos Barna
Foto: Freepik.com

Bursa de la București încheie săptămâna într-o notă pozitivă

Au fost înregistrate și creșteri importante. 

Japonia / FOTO: Freepik

Japonia, un test pentru acordurile tarifare ale lui Trump

Când principalul negociator comercial al Japoniei s-a...

Donald Trump
La Expoziția universală/FOTO: Pagina oficială de Facebook a Expoziției
Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

Investitorii bărbați, mai puțin performanți decât femeile?

Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...

Banca Rusiei / FOTO: Wikipedia
Rachetă / FOTO: Flickr.com
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Tabletă / FOTO: Freepik

După OpenAI și Perplexity, Yahoo este gata să cumpere Chrome

În cadrul procesului antitrust împotriva Google, Yahoo...

Insolvență / FOTO: Freepik
Cătălin Leonte, director general FNGCIMM
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu

pixel