Trei declarații fiscale obligatorii trebuie transmise până la finalul lunii
Contribuabilii trebuie să...
Cei doi îşi doresc să petreacă mai mult timp împreună în America de Nord, departe de îndatoririle pe care le aveau în calitate de membri ai familiei regale. Anunţul făcut de prinţul Harry şi de Meghan miercuri seară, pe reţelele de socializare, pare să-i fi luat pe nepregătite pe regina Elisabeta, bunica lui Harry, şi pe tatăl acestuia, prinţul Charles, moştenitorul tronului.
Ducii de Sussex au renunțat la monarhie. Ce mesaj au transmis
După un an agitat, în care s-a adâncit prăpastia dintre prinţul Harry şi presă şi s-a produs şi o răcire cu cealaltă familie princiară, cea a fratelui mai mare, prinţul William, Harry a anunţat că doreşte să obţină independenţa financiară pentru familia sa, că va înfiinţa o nouă organizaţie caritabilă şi că va păstra doar o mică parte din îndatoririle oficiale pe care le are.
Sursa din cadrul Palatului Buckingham a precizat că ceilalţi membri ai familiei regale au început să discute pe tema acestei decizii cu prinţul Harry şi soţia sa.
'Le înţelegem dorinţa de a trece la o abordare diferită, însă astfel de lucruri sunt complicate şi este nevoie de timp pentru a le rezolva', conform sursei care şi-a păstrat anonimatul.
Press Association precizează că ducii de Sussex nu au consultat-o nici pe regina Elisabeta şi nici pe prinţul Charles cu privire la această decizie. În acest context, 'atmosfera' la Palatul Buckingham este una de dezamăgire, iar conform BBC, regina şi prinţul moştenitor sunt 'afectaţi' de decizia lui Harry şi Meghan.
În acest context, orice viitor rol, oricât de nesemnificativ, pe care ducii de Sussex îl vor aborda în calitate de membri ai familiei regale va trebui analizat din perspectiva câştigurilor financiare pentru ca aceştia să nu fie acuzaţi că profită de apartenenţa la familia regală.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Contribuabilii trebuie să...
Comisia de muncă din Senat...
Senatul dezbate un proiect de...
Guvernul României urmează să...
Fabricanții europeni trimit în...
Anunțul vine după ce fondatorul...
Despre examenul scris pe care ar urma să-l susțină...
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Analistul economic Cristian...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...