Diamante ecologice "fabricate din CER"

Autor: Dana Mihai
Data publicării:
Diamante ecologice "fabricate din CER"
Diamante ecologice "fabricate din CER"
Planul ambițios prevede realizarea a 1.000 de diamante pe lună într-o fabrică revoluționară de energie verde din Gloucestershire, care nu utilizează decât aer și apă de ploaie.

Un antreprenor britanic, Dale Vince a lansat o schemă puțin probabilă de a face diamante practic din nimic.

Vince susține că a dezvoltat o tehnică de sintetizare a prețioaselor pietre din „nimic mai mult decât cerul”.

Forme GRAVE de COVID-19. Experții spanioli știu SECRETUL

Exploatarea diamantelor este o întreprindere periculoasă și poluantă masiv. Producerea unui diamant de 1K poate implica deplasarea până la o mie de tone metrice de pământ, folosirea a 3.890 litri de apă și crearea a peste 100 kg de emisii de dioxid de carbon.

Dar Vince spune că poate produce „primul diamant cu impact zero din lume”. De fapt, susține el, poate produce un efect net pozitiv, deoarece noua sa tehnică ajută la eliminarea dioxidului de carbon din atmosferă.

„A face diamante din nimic mai mult decât din cer, din aerul pe care îl respirăm, este o idee magică, evocatoare, este alchimie modernă. Nu este nevoie să exploatăm pământul pentru a avea diamante, putem extrage din cer.”, a spus Vince The Guardian.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sala de ședință din clădirea Guvernului
Sebastian Burduja
Foto: Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu

Firme tip "conductă", în vizorul ANAF

Fraudă de 1,8 milioane de lei cu o firmă de tip...

Nicușor Dan, președintele României

Discuţii Nicuşor Dan - sindicate, la Palatul Cotroceni

Preşedintele Nicuşor Dan discută, în această dimineaţă,...

Conferință la BCE / FOTO: BCE
Documente ANAF. Freepik.com
Renault / FOTO: Unsplash
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...

Gaze naturale

România a importat cu 72% mai mult gaz în 2025

Producţia de gaze naturale utilizabile a României a...

Cariera Tismana

20 de hectare de pădure s-au surpat la mina Tismana

Deputatul Radu Miruţă (USR) anunţă că o alunecare de...

Bursa de Valori București
Pilonul III de pensii
Anker PowerCore 10000
Donald Trump la summitul G7 din 2028
Srâmtoare Ormuz
Platină
Lingouri de aur
Sediul Hidroelectrica
Hidroelectrica
Trenuri
ANAF

Buletinul electronic creează mai mult probleme românilor

Noile cărți electronice de identitate, emise cu...


pixel