Discuții pentru includerea României în programul Visa Waiver

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Se va acorda sprijin tehnic României
Se va acorda sprijin tehnic României
Premierul României Nicolae Ciucă s-a întâlnit la Palatul Victoria cu Dereck J. Hogan, asistentul principal adjunct al secretarului de stat din cadrul Biroului pentru Afaceri Europene şi Eurasiatice al Departamentul de Stat al SUA.

În cadrul discuțiilor s-au abordat mai multe teme acestea fiind cooperarea economică şi militară, războiul din Ucraina şi programul Visa Waiver.

În context, partea americană a propus acordarea de sprijin tehnic pentru includerea României în programul Visa Waiver.

Cei doi oficiali au vorbit şi despre atragerea unui număr cât mai mare de companii americane în dezvoltarea de proiecte în România, dar şi despre menţinerea securităţii în regiune, în condiţiile agresiunii militare ruse din Ucraina.

Oficialul american se află la Bucureşti pentru a participa la reuniunea Dialogului Strategic România-SUA.

Ambasadoarea SUA la Bucureşti a prezentat obiectivele mandatului său în România

Ambasadoarea Statelor Unite la Bucureşti, Kathleen Kavalec, a expus principalele obiective ale mandatului său în România

Ambasadoarea Statelor Unite la Bucureşti, Kathleen Kavalec, a expus principalele obiective ale mandatului său în România. Declaraţiile au fost făcute la finalul unei întâlniri pe care a avut-o la American Corner de la Biblioteca Judeţeană Timiş cu refugiaţi ucraineni care urmează cursuri de limbă engleză.

Kathleen Ann Kavalec: Am trei obiective majore: întărirea relaţiilor de securitate între Statele Unite şi România, în special în acest moment, în legătură cu situaţia din Ucraina, pe toate fronturile posibile, inclusiv cel al refugiaţilor - tocmai ne-am întâlnit cu câţiva dintre aceştia. Un al doilea set de obiective se concentrează pe comerţ şi investiţii, în special în domeniul energiei, iar cel de-al treilea set de obiective se referă la întărirea democraţiei, care înseamnă combaterea corupţiei, libertatea presei, respectarea legislaţiei şi introducerea unor programe care vor asigura susţinerea democraţiei. Citește mai mult AICI

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sursa: Reuters
foto: pexels.com
Donald Trump / Foto: Casa Alba
Bursa / sursa foto: Freepik.com
TVA
Rubla s-a depreciat
Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
Un fermier culege roșii într-un solar / Foto: Freepik
Portul Galați / Foto: Facebook / Portul Galați
ANAF / Foto: DCBUsiness
Cu telefonul în mână / FOTO: Freepik
Centrala nucleara. Foto: Pexels.com
Care este mesajul BNR
Inspectori ANAF
Criptomonezile s-au prăbușit / Foto: Freepik
Moțiune de cenzură / Foto: George Călin / Inquam Photos / Bursa de Valori București
Toni Greblă / Foto: Agerpres / Mihai Poziumschi
Florărie / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com
Simona Bucura-Oprescu alături de Crin Antonescu, Marcel Ciolacu, Cseke Attila și Natalia Intotero
Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Semnatură / Foto: Freepik
Piaţa locală de investiţii s-a situat peste cea din Slovacia
Foto: Freepik
Petroliști
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Bursa de la New York / Foto: Unsplash

Creșterea economică a SUA a încetinit

Creșterea economică a Statelor Unite a încetinit în...


pixel