Doar 6,6% din deșeurile textile europene sunt refolosite sau reciclate

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Textile / FOTO: Freepik
Textile / FOTO: Freepik
Din cele aproximativ 11 milioane de tone de deșeuri textile produse de consumatorii europeni în 2019, doar 6,6% au fost refolosite sau reciclate în UE, potrivit unui raport publicat marți de ONG-ul Zero Waste Europe (ZWE). 

Marea majoritate a acestor deșeuri textile au fost incinerate sau aruncate, adică 8,41 milioane de tone (76,7% din cele 11 milioane de tone). Deșeurile textile exportate în afara granițelor europene (în principal în Africa și Asia) reprezintă 16,7% (1,83 milioane de tone). 

În cele din urmă, 1,7% din aceste deșeuri au fost refolosite în Europa (0,19 milioane de tone) și 4,9% reciclate pe continent (0,54 milioane de tone), conform Zero Waste Europe, care se bazează pe cifrele Comisiei Europene.

Într-o proiecție, ONG-ul estimează că peste 15 milioane de tone de deșeuri textile vor fi generate de consumatorii europeni în 2035. În plus, din cele aproximativ 12 milioane de tone de textile introduse pe piața europeană în 2019, doar 33% au fost fabricate pe Bătrânul continent, notează ZWE în continuare. ONG-ul mai precizează că „reciclarea textilelor în Europa rămâne un sector foarte mic, în timp ce second hand este mai bine poziționat”.

Politicile anumitor țări în materie de economie circulară sunt „mai avansate decât altele”, iar Franța iese în evidență, relatează ONG-ul. Rata de colectare și reciclare a deșeurilor textile acolo este „semnificativ mai mare decât media europeană”, subliniază ONG-ul. 

Citește și Aplicație pentru comercianții care colectează manual ambalaje SGR

Citește și Franța vrea să interzică exporturile de haine uzate din UE

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dosare SAF-T / Foto: Freepik
România, harta regiunilor istorice / Foto: Freepik
Mașini în parcare / Foto: Freepik
Fabrica. Foto: Pexels.com
Bosch
Sondă de foraj

OMV și NOC confirmă descoperiri majore de țiței în Libia

Libia revine în prim-planul energetic: noi descoperiri...

Florin Barbu
Curs valutar. Foto: Freepik.com
Bani. Freepik.com
Grafic / FOTO: Freepik
Christine Lagarde, șefa Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Eoliană / Foto: Freepik
Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Alexandru Nazare / Foto: Facebook
Poștașul vine cu plicul / FOTO: Poșta Română
Sediu Agenției Naționale de Integritate
Reabilitare termică a unui bloc / Foto: Arhivă
ANAF
Black Friday / Foto: Freepik

Cum să nu iei țeapă de Black Friday

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor...

OpenAI
Aptiv, Ineu
Lucrători manevrează o vană de pe o conductă de gaze

pixel