Dolarul creşte pe fondul anunţului Fed privind prudenţa în ceea ce priveşte reducerea dobânzilor

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Dolarul american a crescut vineri în raport cu principalele monede concurente, după ce a înregistrat cea mai bună performanță zilnică din ultimele trei săptămâni, în contextul în care Rezerva Federală a indicat că nu se grăbește să reducă dobânzile, transmite Reuters.

Dolarul australian și cel neozeelandez, monede sensibile la risc, au continuat să scadă după prăbușirile abrupte de joi, pe fondul temerilor privind impactul economic al politicii agresive de tarife comerciale globale impusă de președintele american Donald Trump.

Indicele dolarului, care măsoară evoluția monedei americane față de un coș de șase valute majore, a urcat cu 0,21%, ajungând la 104,01 la ora 04:36 GMT, după un avans de 0,36% în sesiunea precedentă.

Săptămâna aceasta, indicele a atins un minim al ultimelor cinci luni, la 103,19, după un declin constant de la maximul de 110,17 înregistrat pe 13 ianuarie. Inițial impulsionat de așteptările privind politici economice expansioniste sub administrația Trump, dolarul a fost afectat de temerile că războiul comercial global inițiat de acesta ar putea declanșa o recesiune în SUA.


Rezerva Federală menține dobânzile neschimbate

Factorii de decizie ai Fed au decis miercuri să păstreze dobânzile la același nivel și au indicat două reduceri de 0,25 puncte procentuale până la sfârșitul anului, menținând previziunile anterioare.

„Nu ne vom grăbi să acționăm”, a declarat președintele Fed, Jerome Powell, subliniind provocările pe care le întâmpină politica monetară în fața tarifelor imprevizibile impuse de Trump și a impactului acestora asupra economiei SUA.

O nouă rundă de tarife reciproce este așteptată pe 2 aprilie.

„Vedem semne ale unei posibile inversări a tendinței dolarului, întrucât prețul se apropie de maximele recente ale fazei de consolidare”, a declarat Chris Weston, director de cercetare la Pepperstone. „Pe măsură ce ne apropiem de anunțul tarifelor reciproce ale lui Trump pe 2 aprilie, există un risc crescut ca investitorii să reducă pozițiile short pe dolar și să adopte o poziție mai neutră.”


Euro și lira sterlină în scădere

Euro, care are cea mai mare pondere în indicele dolarului, a scăzut cu 0,18%, ajungând la 1,0831 dolari, după un declin de 0,45% în sesiunea anterioară.

„Se pare că piața și-a pierdut încrederea în a împinge EUR/USD spre 1,1000, iar cursul pare să oscileze între 1,0950 și 1,0800”, a adăugat Weston.

Lira sterlină a coborât cu 0,19%, până la 1,2943 dolari.

Dolarul a crescut cu 0,42%, ajungând la 149,40 yeni japonezi.


Banca Japoniei menține politica monetară prudentă

Banca Japoniei a decis miercuri să nu majoreze dobânzile și a avertizat asupra incertitudinilor economice crescute, în contextul intensificării tarifelor americane impuse partenerilor comerciali.

„Impresia generală lăsată de conferința de presă a guvernatorului Kazuo Ueda sugerează că perspectiva sa rămâne precaută”, a declarat Shoki Omori, strateg principal la Mizuho Securities.

„Având în vedere că Fed nu este probabil să adopte rapid o poziție mai relaxată, ne așteptăm ca perechea dolar/yen să rămână stabilă într-un interval restrâns sau să continue tendința de depreciere a yenului.”


Monedele Australiei și Noii Zeelande în cădere

Monedele Australiei și Noii Zeelande, care nu fac parte din indicele dolarului, au înregistrat noi scăderi joi.

Dolarul neozeelandez a pierdut 0,13%, ajungând la 0,5750 dolari, după un declin de peste 1% în ziua anterioară. Acest lucru s-a întâmplat în ciuda datelor publicate joi care au arătat că economia Noii Zeelande a ieșit din recesiune în ultimul trimestru.

Dolarul australian a scăzut cu 0,21%, ajungând la 0,6290 dolari, după o scădere de 0,86% în sesiunea de joi.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF / Foto: DCBusiness

ANAF, reguli și impozite noi pentru chirii în 2025

Proprietarii care închiriază locuințe sau alte bunuri în...

Lingouri de aur
Conținut interzis
Stația de taxare de la Fetești
Pachet de țigări
Len Khodorkovsky și Alexandru Nazare
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
foto: pexels.com
Viktor Orban / Foto: Parlamentul European

Ungaria, concesie din partea SUA pentru gazul rusesc

Ungaria a obținut o prelungire a derogării de la...

Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse
Foto: Mihai Ciobanu

Vouchere de vacanţă 2025. Cum şi când vor fi acordaţi banii

Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului...

Vodafone
Euro / Foto: Unsplash
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Fidelis
Foto ilustrativ / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Groenlanda. Foto: pexels.com

Alertă DNSC: Noi mesaje false atribuite ANAF

DNSC avertizează că au loc noi campanii periculoase de...

Mașină / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Gavin Robb Buchan, ambasadorul Canadei în România
Sursa: Shutterstock
Românii au dat năvală să-și facă pașapoarte
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Cele mai importante știri ale zilei aduc în prim-plan...

Livrator
Protest în fața unuei reprezentanțe Tesla
Cristian Păunescu

Planul BNR pentru recuperarea Tezaurului de la Moscova

România cere din nou Rusiei restituirea Tezaurului care...


pixel