Mari investiții. Burduja: ”România nu-şi mai permite să piardă timp"
Ministerul Energiei a lansat în...
''Atunci când manifestanţi paşnici sunt evacuaţi, din ordinul preşedintelui, din faţa casei poporului, Casa Albă, utilizând gaze lacrimogene şi grenade asurzitoare, pentru a organiza o operaţiune de comunicare în faţa unei venerabile biserici, atunci suntem îndreptăţiţi să ne gândim că preşedintele este mai preocupat de putere decât de principii, că este mai interesat de servirea pasiunilor sale de bază decât de nevoile celor de care a încetat să se ocupe'', urmează să declare candidatul democrat la alegerile prezidenţiale într-un discurs pe care îl va rosti marţi la Philadelphia.
Moartea lui George Floyd (46 de ani), un bărbat afroamerican ucis la Minneapolis în urmă cu o săptămână de către un poliţist alb care i-a ţinut genunchiul pe gât aproape nouă minute, este un ''electroşoc pentru ţara noastră, pentru noi toţi'', susţine fostul vicepreşedinte al lui Barack Obama în discurs.
''Dar vă promit ceva. Nu voi manipula teama şi divizarea. Eu nu voi aţâţa jarul urii. Voi încerca să pansez rănile rasiale care au cangrenat mult timp această ţară şi nu le voi folosi pentru avantaje politice'', urmează să adauge Joe Biden (77 de ani).
Pentagonul se distanțează de amenințările lui Trump că scoate armata pe străzi
El a denunţat deja, în mai multe rânduri, moartea lui George Floyd şi ''rasismul instituţional'' care în opinia sa erodează SUA. În acelaşi timp, Biden a făcut apel la calm şi a condamnat violenţele care au cuprins numeroase oraşe din SUA în ultima săptămână.
Într-o scurtă intervenţie, Donald Trump a anunţat luni seară desfăşurarea a ''mii de soldaţi înarmaţi masiv'' şi poliţişti la Washington.
În timp ce Trump se exprima în curtea Casei Albe, poliţia a lansat mai multe grenade lacrimogene pentru a dispersa manifestanţii adunaţi în exteriorul reşedinţei. Obiectivul a fost de a elibera drumul către biserica Saint John, lăcaş emblematic din apropierea Casei Albe. Preşedintele american s-a deplasat acolo pe jos, alături de membri ai cabinetului său, pentru a se fotografia ţinând în mână o Biblie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Energiei a lansat în...
Uniunea Europeană încearcă să...
Ministrul Energiei, Sebastian...
În contextul în care dolarul este în scădere accentuată...
Ele tronează, impunătoare, în...
Linia ar urma să lege capitala, de pe malul estic al...
Fondul Monetar Internațional...
Statul a aprobat vânarea a peste 34.000 de căprioare...
Capitala Italiei a fost...
Cătălin Leonte, Director...
Ultimele date publicate de...
Grupaj de știri.
Recent, a intrat în vigoare o...
Ministrul Finanțelor, Tanczos...
Au fost înregistrate și creșteri importante.
Când principalul negociator comercial al Japoniei s-a...
Președintele Statele Unite...
Leul s-a menținut stabil față...
Un prim test are loc la Osaka.
Prețurile la cupru au scăzut...
Un studiu elaborat de...
Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...
Este vorba de politica monetară...
Republicanii din Congresul...
Damen Shipyards se confruntă cu...
Rompetrol repornește instalația...
În cadrul procesului antitrust împotriva Google, Yahoo...
Scade numărul firmelor intrate...
Cătălin Leonte, Director...