Negrescu: România consumă energie ca în 1989. Ce spune asta despre economie
Consumul de energie electrică...
Creşterea numărului de cazuri era previzibilă şi nu este fără precedent, a afirmat Fauci la televiziunea CBS. "Am spus de multe ori (...) la revenirea de la un vârf accentuat, când se ajunge la un punct de la care începe plafonarea, odată ce rămânem pe platou, există pericolul real de creştere bruscă. Şi din nefericire asta începem să vedem", a explicat el.
Vitamina D. Descoperire ȘOCANTĂ, are un efect NEAȘTEPTAT
Numărul de cazuri noi de COVID-19 a scăzut de la aproximativ 50.000 pe zi după o creştere de sărbători, dar recent a urcat din nou la 60.000, a arătat medicul.
El a comparat situaţia din SUA cu cea din Europa, unde "mai multe ţări din Uniunea Europeană (...) au ajuns la un platou, după care au început să revină".
Noile versiuni de virus, mai periculoase, explică doar parţial aceste evoluţii, a adăugat Fauci. "Ceea ce vedem este probabil din cauza unor lucruri cum ar fi venirea primăverii şi relaxarea metodelor de combatere pe care le-aţi observat. Cred că este prematur", a spus el.
Şeful NIAID a avertizat că trebuie evitate călătoriile cu avionul, chiar dacă pasagerii poartă măşti. "Când ajungi la aeroport, cozile de la înregistrare, cozile la mâncare din restaurante, îmbarcarea aşa cum vedeţi, cum oamenii se adună uneori - acesta este genul de lucruri care cresc inevitabil riscul de infectare", a spus el.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Consumul de energie electrică...
De la 1 ianuarie, o nouă taxă...
Rulaj în scădere la BVB:...
Energia scumpă sufocă economia: handicapul autoimpus al...
Când timpul contează, cadoul...
Renault riscă oprirea...
România îşi propune să...
Eliminarea plafonării...
România ajunge să importe tot...
De la Turcia la Italia, tot mai multe bănci centrale...
Comisia Europeană a formulat,...
România continuă să importe...
Taxa pentru examenul de...
Cum vrea UE să întărească rolul...
Vânzările globale de...
Ministerul Finanțelor aduce...
Fără eliminarea risipei...
Ministerul Agriculturii a...