Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
Doar cu energie solară, drona Phasa-35 a putut evolua timp de 24 de ore pe cer. Acest pseudo satelit este proiectat pentru nevoile armatei americane. Ar putea rămâne în aer timp de un an.
La sfârșitul lunii iulie, Phasa-35 a efectuat, în spațiul aerian al statului New Mexico, un zbor de testare care a durat 24 de ore. Această dronă electrică flancată de numeroase panouri solare montate pe aripile sale lungi a fost dezvoltată din 2018 de BAE System. A reușit să urce în stratosferă la o altitudine de 20.000 de metri.
Cu un zbor foarte lent, la limita planării, aparatul a fost conceput să fie echivalentul unui satelit de mare altitudine (HAPS). Pntru prima dată s-a ridicat în aer în 2020. Cu o anvergură a aripilor de 35 de metri, drona este capabilă să transporte o sarcină utilă de 15 kilograme. Bateriile sale, care se reincarca cu energia solara, sunt cu siguranta foarte usoare, avand in vedere ca este capabila sa planeze cu o finete excelenta noaptea, pentru a recapata altitudinea pierduta de indata ce soarele rasare.
Un fel de satelit militar
Dispozitivul este de așteptat să rămână în aer timp de un an deasupra traficului aerian și fenomenelor meteorologice. Obiectivul acestui pseudo satelit va fi esențial militar, întrucât proiectul este sponsorizat de centrul tehnic al comandamentului spațiului și apărării antirachetă a armatei americane. Drona ar putea fi desfășurată într-o zonă care să servească drept platformă de recunoaștere și informații. Pe lângă senzorii săi, poate transporta dispozitive care să asigure acoperire de 4 sau 5G sau alte sisteme de comunicații.
Capacitățile sale i-ar putea permite să servească drept suport în cazul unui dezastru natural sau să patruleze de-a lungul granițelor. Phasa-35 nu este singura dronă de acest tip care a existat. Pe partea Airbus, în iunie 2022, Zephyr S a stabilit un record de durată a zborului de 64 de zile înainte de a se prăbuși pe 19 august în Arizona (Statele Unite). Phasa-35 este încă departe de acest record.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...
Aplicația de inteligență...