Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii
Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...
În opinia lui Dan Dungaciu, mișcările de trupe pe care le vedem pe social-media fac parte din presiunea pe care Federația Rusă o face, fiind un semnal foarte clar pentru Occident.
''Toată această expunere de armament pe care o face Rusia vor să transmită Occidentului că Moscova nu este dispusă să cedeze în acest spațiu și dacă cineva vrea să o scoată de acolo, trebuie să se pregătească de război'', a declarat Dan Dungaciu.
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a solicitat să discute cu Vladimir Putin cu privire la escaladarea conflictului din estul Ucrainei, dar nu a primit deocamdată niciun răspuns, a anunţat luni purtătoarea de cuvânt a administraţiei prezidenţiale de la Kiev, Iulia Mendel.
Rusia a masat peste 40.000 de soldaţi în apropierea frontierei estice a Ucrainei şi alţi 40.000 de soldaţi în Crimeea, a spus Mendel.
Preşedintele Zelenski se va deplasa la Paris pentru discuţii despre escaladarea conflictului din regiunea Donbas, a adăugat ea.
Citește și: Vacanța de Paști. DE CÂND putem merge în Grecia. Ultimele informații
Preşedintele rus a acuzat vineri Ucraina de ''acţiuni provocatoare periculoase'' în regiunea Donbas, în contextul intensificării confruntărilor între forţele guvernamentale ucrainene şi separatiştii pro-ruşi.
Duminică, Kremlinul a anunţat că trebuie îndeplinite anumite condiţii din acordurile de pace de la Minsk pe tema conflictului din estul Ucrainei înaintea începerii unei noi runde de negocieri de pace.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...
Ministerul Energiei împreună cu...
România va dispune, până la sfârşitul acestui an, de...
Ministrul Finanţelor,...
Directoratul Naţional de...
Incendiu la un depozit de...
Ultimele informaţii despre...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...
- TVA mai mare, carburanți mai...
Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...
Curs valutar BNR, 1 august.
Populația afectată de...
Cu puține zile în urmă, România...
ANAF a publicat calendarul...
Preşedintele SUA a semnat un...