e-Factura. Avertismentul ministrului Boloș: Se pedepsește cu închisoarea

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
e-Factura intră în vigoare de la 1 ianuarie 2024 / FOTO: Pagina de Facebook a Ministerului Finanțelor
e-Factura intră în vigoare de la 1 ianuarie 2024 / FOTO: Pagina de Facebook a Ministerului Finanțelor
Ministerul Finanțelor a lansat o campanie de informare pentru e-Factura, care devine obligatorie de la 1 ianuarie. Cu acest prilej, ministrul Marcel Boloș a făcut o serie de declarații și precizări.

Suntem în stare să prelucrăm pe zi zeci de milioane de facturi. Deci, din acest punct de vedere, nu sunt probleme la testele de performanță, a subliniat Marcel Boloș. “Lăsați grija bonurilor fiscale. Nu au treabă cu e-Factura. Ele se emit la casa de marcat”, a precizat ministrul Finanțelor la conferința de presă organizată sâmbătă. 

Am o veste proastă

„Cei care nu vor să folosească modulul e-Factura în mod intenționat, am o veste proastă pentru ei. Dacă trece de controlul Curții Constituționale Legea privind combaterea infracțiunilor economico-financiare, neutilizarea cu rea intenție a modulului e-Factura înseamnă închisoare de la 3 la 10 ani. Nu este de joacă”, a atras atenția ministrul Boloș.

Good job!

În același timp, el a anunțat că, "pentru prima dată, Direcţia Generală de mari contribuabili şi-a realizat planul. În anul 2023 am avut această problemă aproape lunar, Direcţia de mari contribuabili nu şi-a realizat planul la venituri, să ştiţi că este luna decembrie, pentru prima dată când îşi realizează planul: 16 miliarde de lei planificaţi, 16 miliarde de lei realizaţi. Good job!", a spus șeful de la Finanțe.

Nu mai tolerăm

Potrivit precizărilor sale, "reorganizarea Ministerului Finanțelor, a ANAF-ului, a Vămii se va încheia în ianuarie. Nu mai tolerăm ca inspecțiile fiscale să se deruleze în condiții... nu spun de care. Vrem să aducem calitate și competență în inspecție fiscală, antifraudă fiscală. Nu mai putem tolera toată această stare de dezordine și evaziune fiscală. Studiile făcute la nivelul UE ne arată acest lucru", a spus Marcel Boloș. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Foto: Freepik.com
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Hidroelectrica
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
Miliardarul și invetitorul american Ray Dalio / FOTO: Wikipedia
Boeing
Eolian offshore / FOTO: Freepik

Energia eoliană offshore: Ce a rămas din gloria de altădată?

Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...

Platformă petrolieră / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja / Foto: gov.ro
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Criză economică / Foto: Freepik

Norvegia pierde o avere: Zeci de miliarde au fost spulberate

Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...

Donald Trump vorbește la telefon
Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM
Unifarm / Foto: Agerpres
Camioane/ Foto: Freepik

RO e-Transport, frânat de Guvern care amână sancțiunile

Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...

Lucrător la spații verzi / Foto: Freepik
Mașini / Foto: Freepik
La bancă
Familie / Foto: Freepik
Cristian Popa, BNR
Steagul Bulgariei
Donald Trump și Elon Musk
Donald Trump / Foto: Flickr
Bani / Foto: DCBusiness
Comisarul european pentru Buget, luptă antifraudă şi administraţie publică, Piotr Serafin

pixel