E.ON avertizează în privința furnizării de gaze dacă va fi o iarnă grea

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Va fi complicat
Va fi complicat
Asigurarea consumului de gaze al clienţilor casnici şi al centralelor care produc căldură va fi o provocare, dacă iarna următoare va fi una dificilă, iar furnizorii de gaze nu primesc cantităţile necesare din timp, au declarat reprezentanţii E.ON România.

"Rămâne o provocare a pieţei de gaze naturale asigurarea volumelor necesare din producţia internă. Dacă pe fondul plafonării preţului la 68 lei/MWh va creşte consumul casnicilor şi al producătorilor de energie termică este posibil să crească importurile în iarnă pentru acoperirea necesarului de consum al pieţei libere. De asemenea, considerăm că şi acoperirea consumului clienţilor casnici şi al producătorilor de energie termică va fi o provocare dacă iarna va fi una dificilă, iar nouă nu ne vor fi asigurate din timp şi la nivelul integral acoperitor cantităţile necesare din producţia internă pentru acoperirea consumului acestor clienţi", au arătat oficialii E.ON.

Ei nu au dorit să comenteze, însă, decizia ANRE de ieftinire a gazelor. "Stabilirea preţurilor la gaze naturale pentru segmentul reglementat al pieţei este în sarcina Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE). Compania noastră a pus la dispoziţia Autorităţii toate informaţiile necesare solicitate. Aşteptăm să primim de la ANRE documentaţia care conţine toate elementele luate în calcul la fundamentarea deciziei de scădere a preţurilor gazelor şi o vom analiza pentru a vedea care este impactul potenţial", au precizat reprezentanţii companiei energetice.

Citește și Anunț important. Ce se va întâmpla cu prețul gazelor naturale

Potrivit acestora, posibilitatea apărută de reducere a preţurilor pentru populaţie derivă din aplicarea OUG 114/2018, care fixează costurile de achiziţie a gazelor la 68 de lei/MWh. Tot ca urmare a plafonării preţului de producţie internă, responsabilii E.ON nu consideră că va fi necesară modificarea preţurilor pentru consumatorii casnici în iarna următoare.

Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie a decis, luni, ieftinirea gazelor cu peste 5%, în medie, pentru toţi consumatorii casnici în regim reglementat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Impozite și taxe / Foto: Freepik
Ilustrație: Oana Pavelescu
Banca. Foto: Freepik.com

Economiștii Fed cuceresc băncile centrale din Europa și Asia

De la Turcia la Italia, tot mai multe bănci centrale...

Taxi si ridesharing/ sursa foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Cripto / FOTO: Freepik
Declarația unică - Foto ilustrativ
Euro digital. Sursa: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Florin Jianu
Jeffrey Epstein / Foto: DoJ
Vaci. Foto: Pexels.com
Schimb valutar. Freepik.com
Contor de gaze / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Carrefour Baneasa, închis de ANPC / Foto: Crișan Andreescu
Bani. Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR

ROBOR, în scădere. Veşti bune pentru românii cu credite

Veste bună de la BNR pentru românii care au credite...

Cosmin Marinescu

Cosmin Marinescu (BNR): Prețul banilor nu este rata dobânzii

"Prețul banilor nu este rata dobânzii", subliniază,...

Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik
Toyota. Foto: Pexels.com
Finante. Freepik.com
Hidroelectrica
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik

pixel