Ea e femeia alergică la apă. Incredibil ce pățește tânăra după ce face baie

Autor: Antonio Grigore
Data publicării:
Niah Selway , sursa instagram
Niah Selway , sursa instagram
O tânără suferă de o afecțiune rară, ce o face să fie alergică la apă. Femeia trece printr-un adevărat calvar de fiecare dată când face baie.

În vârstă de 23 de ani, o tânără pe nume Niah Selway, din Marea Britanie trăiește un adevărat coșmar în momentul în care vrea să facă baie sau pur și simplu să spele vasele. Boala se numește „prurit aquagenic”, a fost identificată doar la câteva persoane din întreaga lume și, în prezent, specialiștii nu au o explicație pentru cauza apariției acesteia, relatează Spectacola.

Tânăra poate consuma oricâte lichide vrea, fără ca organele sale să fie afectate, însă durerile apar atunci când un singur strop de apă atinge pielea fetei. Chiar și propriile lacrimi îi pot declanșa  episoade dureroase de alergie.

Citește și: LOTO. Care sunt, de fapt, numerele cele mai NOROCOASE la 6/49

Niah Selway adoarme epuizată, după fiecare criză de alergie. Din cauza acestei probleme medicale, tânăra în vârstă de 23 de ani nu poate avea un serviciu și nici nu părăsește prea des locuința. Deși este în evidența unor medici de mai bine de patru ani, nimeni nu a reușit să găsească un tratament care să o facă să tolereze mai bine boala cu care se confruntă.

„Nu contează unde mă atinge apa, un singur strop dacă ajunge pe braț durerea se va extinge pe spate și pe abdomen și uneori chiar și în tot corpul. Când fac baie simt că îmi arde tot corpul timp de câteva ore. De-a lungul timpului am învățat să mă adaptez acestei rutine și să fac totul să fie mai puțin traumatizant. De exemplu, de ceva timp mă spăl pe cap separat, nu în timpul băii, ca durerea să fie ceva mai suportabilă. La fel de greu este și atunci când transpir sau folosesc toaleta. Practic e ca o dizabilitate, fiindcă nu pot face lucrurile pe care mi le doresc”, a dezvăluit Niah Selway, potrivit celor de la Mirror.co.uk.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Tineri analizează grafice / Foto: Freepik
BNR
Investiții / Foto: Freepik
Fabrică de bere / Foto: Freepik

Piața berii se îndreaptă către un minimum istoric

Piaţa berii probabil că va închide anul 2025 cu o...

Drona găsită în Argeș / Foto: Antena 3 CNN
Ionuț Dumitru, analist economic
Au dispărut documente din dosar / Foto: DoJ
Planificarea este cuvântul cheie / Foto: Freepik
Hackeri ruși / Foto: DCBusiness

Cum atacă Rusia infrastructura critică a Europei

Un incident aparent banal petrecut în vestul Norvegiei a...

Sakhalin Energy
Un cuplu verifică documente / Foto: Freepik
ANAF

ANAF 2026. Fiscul poate bloca cesiuni ale părților sociale

Transferul părților sociale intră sub reguli stricte în...

Lemne de foc / Foto: Freepik
Românii adora cozonacii

Cozonacul se scumpește cu 12% de sărbători, anunță ROMPAN

Patiserii din România vor scoate pe piață peste șapte...

Uzină auto
Banca Națională a României

Avertisment BNR: Companiile intră în zona roșie

Companiile românești traversează o perioadă critică,...

Măcelar tranșează o bucată de carne / Foto: Freepik
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Sistemul S-500 Prometheus
PNRR
Jeffrey Epstein / Foto: DoJ
Obligații noi pentru companiile private
Barajul Paltinu
Boris Rotenberg

Vila unui oligarh rus, pusă sub sechestru de Finlanda

Autoritățile din Finlanda au pus sechestru pe o vilă de...

Volodimir Zelenski, la Consiliul European
SUA investesc 3,5 miliarde de dolari în sateliți militar

pixel