Luni, 20 octombrie, termen limită pentru contribuabili. Atenţionare ANAF
Ziua de 20 octombrie este una...
Fondul Monetar Internațional (FMI) și-a redus recent așteptările globale de creștere pentru 2019 la 3%, cel mai scăzut nivel de la criza financiară din 2008, în mare măsură din cauza tensiunilor comerciale dintre SUA și China. Întrucât economia globală prezintă deja semne de încetinire, Simon Baptist, spune că tiparele se schimbă și că creșterea în sine nu mai poate fi asigurată.
În ultimii zece ani, o duzină de țări au încheiat cu un nivel de creștere al PIB real mai mic decât cel de la începutul deceniului, inclusiv Grecia, Iran și Libia, în timp ce Ucraina și Italia au o evoluție fără modificări semnificative. Într-o notă, Baptist a sugerat că lumea va se va confrunta și cu o încetinire a economiei chineze.
„Mă aștept ca majorarea PIB-urilor să fie aproximativ la jumătate în anii 2020 decât a fost în anii 2010. Țările cu cea mai rapidă creștere vor fi în Africa (deși nu în Nigeria) și în sudul și sud-estul Asiei, cu Bangladesh, Kenya și Filipine, care vor avea toate un deceniu puternic”, a spus el.
Citește și Joseph Stiglitz. E timpul ca PIB-ul să iasă la pensie!
Țările cu cele mai rapide îmbătrâniri și cu populații în scădere, cum ar fi Japonia, Italia și Portugalia, se pot aștepta la o creștere aproape de zero, în timp ce îmbătrânirea poate provoca dificultăți precum consolidarea monedelor și creșterea nevoilor de îngrijire pe piețe emergente precum China, Rusia și Thailanda.
O a treia tendință prevăzută de Baptist este o continuare a instabilității politice, pe fondul creșterii nivelului de alfabetizare și a scăderii costurilor de comunicare, care revoluționează peisajul politic de pe piețele emergente. „După cum arată protestele din această săptămână împotriva legilor anti-musulmane din India, politicile care rezultă din aceste schimbări în comunicare nu facilitează întotdeauna bunăstarea sau creșterea”, a spus el.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ziua de 20 octombrie este una...
România riscă să intre, în anii următori, într-o criză...
După un 2025 marcat de...
După ce plafonarea prețului la...
Inspectoratul de Stat în...
După ani de volatilitate și...
Verificările și reviziile...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Piața de capital românească a...
Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a ajuns, în...
Milioane de americani au ieșit...
Regimul fiscal aplicabil...
Grupul Electrica a demarat...
S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...
Un incendiu de proporții a...
După un deceniu de planuri...
Guvernul modifică regimul de...
Allianz-Țiriac anunță, într-un...
Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...
Compania ArcelorMittal a...
Banca Națională a României...
Compania Distrigaz Sud Rețele...
Leul s-a menținut stabil față...
Explozia de azi dintr-un bloc...