Economia rusă, la marginea prăpastiei: profiturile băncilor se prăbușesc

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Tristețe mare / FOTO: Freepik
Tristețe mare / FOTO: Freepik
În contextul unei crize financiare fără precedent, alimentată de conflictul din Ucraina, băncile din Rusia au înregistrat o scădere drastică a profiturilor.

Rusia se confruntă cu o dublă presiune: rate ale dobânzilor la un nivel istoric de 21% și o inflație record, elemente care constituie o povară suplimentară pentru mediul de afaceri și consumatori.

La începutul acestui an, mai mulți directori de rang înalt din companiile rusești au tras un semnal de alarmă cu privire la starea gravă a economiei, avertizând că numeroase firme riscă să se închidă definitiv dacă situația nu se ameliorează.

Toate sectoarele, afectate grav

Niciun sector economic nu a fost cruțat. Prețurile produselor alimentare de bază au explodat în ultimii trei ani, accentuând dificultățile cotidiene ale populației.

Piața imobiliară a fost la rândul ei grav afectată. Cei care doresc să achiziționeze o locuință trebuie acum să facă față unor dobânzi ipotecare care se apropie de 30%.

Ivan Ukleyin, director principal al departamentului de ratinguri bancare din cadrul agenției Expert RA, a declarat pentru publicația RBK:„Să luăm un exemplu simplu: în cazul unui credit ipotecar cu o durată medie de 25 de ani și o dobândă de 15%, cumpărătorul va ajunge în final să plătească de patru ori valoarea apartamentului.”

Această situație reflectă o degradare accentuată a climatului economic din Federația Rusă, în contextul în care războiul și sancțiunile internaționale continuă să submineze stabilitatea financiară a țării.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dosare
Transelectrica / FOTO: Facebook
Bucureștiu în 1888
Raed Arafat
Imaginea unei femei care a fost creată de AI / Foto: Freepik
Prima zi de școală
Sediul BNR
Un nou broker de asigurări a intrat pe piață / Foto: Freepik
Magistrat

Magistrații nu sunt egali în fața pensiei – explicația CCR

Curtea Constituțională a respins ca neîntemeiată...

Fermier face curat într-o cocină / Foto: Freepik
Oameni care merg pe holul unui spital / Foto: Freepik
Documente ANAF. Freepik.com
Freepik.com
Bursa de Valori Bucuresti / Foto: BVB
Cheia de la casa mult dorită / FOTO: Freepik
Oriunde și la orice nivel
Foto arhiva: Reuters
Casă de schimb valutar
Mai muți bani pentru cercetare / Foto: Freepik
Ciocănel de judecător / Foto: Freepik
Ministerul Transporturilor
Schimbare de paradigmă la Foxconn
Semiconductori
Bani / FOTO: Freepik
BVB deschide în scădere

BVB deschide pe minus: sectorul energetic pierde aproape 1%

Bursa de Valori București a deschis joi în scădere pe...

Oameni traverseaza stradas / Foto: Freepik

pixel