Prezent la Conferința internațională privind apărarea planetară, directorul Agenției spațiale americane, Jim Bridestine a subliniat: ”Mi-aș dori să declar că astfel de evenimente sunt absolut întâmplătoare... dar nu pot, pentru că nu este așa”.
Menționând că instituția pe care o conduce lucrează, cu toată responsabilitatea, la noi măsuri menite să-i apere pe pământeni de pericolele care pot veni din Univers, el a spus că lucrurile trebuie privite cu toată seriozitatea. ”Trebuie să ne convingem că oamenii realizează că nu este vorba de Hollywood sau de filme. Este vorba de a proteja această singură planetă pe care o cunoaștem, unde există viață. Este planeta Pământ”, a ținut să repete Bridestine.
”Am avut noroc”
În context, el a amintit de meteoritul de la Celiabinsk, din 2013, când obiectul cosmic cu un diametru de circa 20 de metri a intrat în atmosfera terestră deasupra teritoriului Rusiei. ”A fost o explozie puternică”, a precizat șeful NASA, menționând că, în aceeași zi, alt asteroid, de 30 de metri, a evitat ciocnirea cu Terra. ”Am avut noroc, a trecut pe lângă noi”, a spus oficialul american.
Citește și Asteroid cât casa a trecut la doi pași de Terra
Între timp, experții NASA au confirmat apropierea de Terra a asteroidului ”God of Chaos”. Potrivit unor calcule estimative, bolidul spațial, a cărui lățime este evaluată la 335 de metri, va ajunge lână noi în 2029 la o distanță suficientă pentru a efecta viața pe Pământ.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Programele Rabla și Rabla Plus,...
Lucara Diamond Corp. a anunțat...
Președintele Klaus Iohannis a declarat că va chema la...
Premierul Marcel Ciolacu a...
Un jurnalist britanic a șocat...
Administrația Fondului pentru...
Adrian Corbu, vicepreşedinte al Administraţiei Fondului...
Dumitru Nancu, directorul...
Curtea Supremă a SUA a anunțat...
Algeria a fost mereu marea...
Rezerva Federală a SUA (Fed) a...
Acționarii Băncii Transilvania...
În ultima ședință a actualului...
Târg de Crăciun la MADR.
Premierul Ungariei, Viktor...
Danemarca a avertizat că marina...
Grupaj de știri.
Centrala electrică Mintia...