Trei declarații fiscale obligatorii trebuie transmise până la finalul lunii
Contribuabilii trebuie să...
Grupul german, care are pe plan global 671.000 de angajaţi, nu face vânzări în afara Chinei şi caută modalităţi pentru a relua producţia în altă parte, unde nu-i pune în pericol pe angajaţi, a explicat Diess.
Acesta a adăugat: "Trebuie să regândim producţia. Disciplina pe care am avut-o în China nu o avem încă la unităţile noastre din Germania".
Cererea în China, cea mai mare piaţă a VW, s-a redresat, dar producţia este doar la jumătate faţă de cum era înaintea crizei, a afirmat şeful VW.
Anunț neașteptat din partea Ford. Se vrea reluarea producției
Volkswagen, cel mai mare producător auto global, are 124 de fabrici în întreaga lume, din care 72 în Europa, numai în Germania fiind 28. Grupul a suspendat luna aceasta producţia în Europa din cauza pandemiei.
Volkswagen caută modalităţi pentru a relua producţia, angajaţii urmând să păstreze o distanţă sigură unul faţă de altul, iar compania va spori măsurile de igienizare şi dezinfectare, a explicat Diess.
Aceasta a adăugat: "Nu înregistrăm vânzări sau venituri în afara Chinei. Volkswagen încă trebuie să acopere nivelul ridicat al costurilor fixe, de aproximativ două miliarde de euro pe săptămână".
VW poate suporta oprirea fabricilor din Europa şi America de Nord şi de Sud "câteva săptămâni, poate luni, dar nu pe timp nedefinit". Compania are o poziţie financiară solidă, dar nu exclude "măsuri structurale", dacă criza durează luni de zile sau, în cel mai rău caz, ani, a avertizat Diess.
Vineri dimineaţă, acţiunile VW au scăzut cu 2,3%, la 123 euro, la Bursa de la Frankfurt, pe fondul declinului pieţelor bursiere din Europa, din cauza temerilor privind efectele economice ale pandemiei de coronavirus.
Grupul german, care deţine brandurile Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Seat şi Skoda, a vândut anul trecut 10,96 milioane de vehicule.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Contribuabilii trebuie să...
Analistul economic Cristian...
Pierderile sunt de ambele părți...
România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...
Comisia de muncă din Senat...
Camera Deputaților urmează să...
Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...
Janusz Bugajski, Senior Fellow...
Uniunea Europeană lansează un...
Parlamentul României analizează...
O analiză a Deutsche Bank.
Senatul dezbate un proiect de...
Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...
OPEP și aliații săi se confruntă cu o dilemă delicată:...
Producătorul american de medicamente deschide un centru...
Într-o mișcare strategică complexă, Starlink a devenit...
Guvernul României urmează să...
Fabricanții europeni trimit în...
Anunțul vine după ce fondatorul...
Despre examenul scris pe care ar urma să-l susțină...
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...