Elon Musk vine cu o veste trăsnet! Vrea să cumpere Manchester United

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Întrebarea este dacă intenția este reală sau nu
Întrebarea este dacă intenția este reală sau nu
O informație pe care miliardarul american a anunțat-o, firește, pe rețeaua de socializare Twitter. 

Miliardarul Elon Musk, patronul Tesla și SpaceX, și-a anunțat intenția de a cumpăra clubul britanic de fotbal Manchester United.

Într-un tweet enigmatic, bogatul antreprenor, obișnuit cu declarații imprevizibile și provocatoare pe rețeaua de socializare, a scris: "Și o să cumpăr Manchester United, nu-mi mulțumiți!”

Dificil de descifrat acest mesaj: vorbește serios cel mai bogat om de afaceri din lume, are de gând să lanseze o ofertă sau este doar o vorbă aruncată în vânt, de dragul reacțiilor care cu siguranță vor urma.

Contactate imediat de jurnaliști, nici conducerea constructorului auto Tesla, controlată de Musk, nici cea a renumitului club de fotbal, ontrolat de familia Glazer, nu au oferit un răspuns. 

Listat la Bursa din New York de mai bine de un deceniu, clubul britanic are o capitalizare bursieră de 2,08 miliarde de dolari. Acțiunile, care au închis marți la 12,78 dolari (+0,08%), au scăzut cu 2,11% în tranzacțiile de după orele de tranzacționare.

Deși niciun acționar nu deține o participație majoritară, Manchester United este controlată de cei șase copii ai omului de afaceri american Malcolm Glazer, care a preluat compania în 2005, înainte de a deceda în 2014.

Conducerea clubului s-a confruntat cu proteste vehemente din partea fanilor în luna aprilie a anului trecut, atunci când a încercat să participe la un proiect separat al Superligii europene, idee care, într-un final, a fost abandonată. 

Diavolii Roșii doreau, alături de alte cinci cluburi engleze, trei spaniole și trei italiene, să creeze o competiție europeană rivală Ligii Campionilor, o inițiativă care a provocat proteste politice și sportive puternice, dar și reacții vehemente din partea fanilor respectivelor cluburi de fotbal.

Manchester United a fost învinsă sever sâmbăta trecută la Brentford (4-0) și ocupă în prezent ultimul loc în campionatul englez, după două înfrângeri în două meciuri, la mare distanță de liderul Arsenal și Manchester City, care a câștigat competiția.

În ceea ce-l privește pe Elon Musk, acesta a vândut recent acțiuni în valoare de aproape 7 miliarde de dolari ale companiei sale auto Tesla, în timp ce se află în mijlocul unei bătălii juridice privind preluarea eșuată a rețelei de socializare Twitter.

Citește și Elon Musk a vândut o grămadă de acțiuni Tesla pentru că are nevoie de bani

Fondatorul și directorul general al Tesla și cel mai bogat om din lume, Elon Musk, a vândut aproximativ 7,9 milioane de acțiuni ale producătorului de automobile electrice pentru aproximativ 7 miliarde de dolari. Acțiunile au fost vândute între 5 și 9 august, a anunțat The Wall Street Journal, citând datele publicate de  Comisia pentru valori mobiliare și piețe din SUA.

Cel mai bogat om din lume, Ilon Musk, a vândut acțiuni Tesla în valoare de 6,88 miliarde de dolari în ultimele zile. Potrivit datelor autorității de reglementare, fondatorul și directorul general al Tesla a vândut de vineri, 5 august, până marți, 9 august, aproximativ 7,9 milioane de acțiuni ale producătorului de automobile electrice. 

Interesant este că, în urmă cu numai câteva zile, miliardarul anunțase, după cum amintește cotidianul american, că nu intenționează să vândă acțiuni suplimentare în cadrul companiei. Musk însuși a răspuns urmăritorilor săi de pe Twitter spunând că vrea să prevină o vânzare de urgență a acțiunilor dacă va fi nevoit să finalizeze preluarea rețelei sociale, la care a renunțat în iulie. De asemenea, el a spus că va răscumpăra acțiunile Tesla în cazul în care preluarea Twitter eșuează. Citește mai departe AICI

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Documente ANAF. Foto: Freepik.com

Persoane fizice care împrumută firme. ANAF impune noi reguli

ANAF schimbă regulile pentru analiza de risc.

Contabilitate / Foto: Freepik
FOTO: Freepik@wirestock
Model hibrid / sursa foto: Freepik.com
Platforma care forează în zăcământul Neptun Deep / Foto: Romgaz
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Leonadro Badea
BNR
Radu Hanga / FOTO: Facebook BVB
Tineri analizează grafice / Foto: Freepik
Plan cadastral / Foto: Freepik
Investiții / Foto: Freepik
Supermarket. Freepik.com

Programul de Sărbători al magazinelor Mega Image

Mega Image anunță programul magazinelor pentru perioada...

Ciprian Ciucu

Întâlnire Ciucu - Bolojan - Nazare pe finanțele Capitalei

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va avea...

Centrala nucleara. Foto: Pexels.com
Fabrică de bere / Foto: Freepik

Piața berii se îndreaptă către un minimum istoric

Piaţa berii probabil că va închide anul 2025 cu o...

Drona găsită în Argeș / Foto: Antena 3 CNN
Ionuț Dumitru, analist economic
Au dispărut documente din dosar / Foto: DoJ
Pensionari în parc / Foto: Freepik
Summit Mercosur

Țările Mercosur regretă noua amânare a acordului cu UE

Mercosur şi-a exprimat, sâmbătă, regretul faţă de noua...

Planificarea este cuvântul cheie / Foto: Freepik
Hackeri ruși / Foto: DCBusiness

Cum atacă Rusia infrastructura critică a Europei

Un incident aparent banal petrecut în vestul Norvegiei a...

Sakhalin Energy
Un cuplu verifică documente / Foto: Freepik
ANAF

ANAF 2026. Fiscul poate bloca cesiuni ale părților sociale

Transferul părților sociale intră sub reguli stricte în...

Lemne de foc / Foto: Freepik
Românii adora cozonacii

Cozonacul se scumpește cu 12% de sărbători, anunță ROMPAN

Patiserii din România vor scoate pe piață peste șapte...

Uzină auto

pixel