Elveţia pune capăt secretului bancar, nu însă şi cu România

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Elveţia a pus capăt în mod oficial secretului bancar cu primele schimburi automate de informaţii care au început la finele lunii septembrie, a anunţat vineri Administraţia fiscală elveţiană, informează AFP. 

Într-un comunicat de presă, Administraţia fiscală elveţiană a precizat că aceste prime schimburi automate de informaţii au vizat statele membre ale Uniunii Europene, precum şi alte nouă state şi teritorii, printre care insulele Jersey şi Guernesey, Canada, Norvegia şi Japonia. 

Ciprul şi România sunt excluse pentru moment din aceste schimburi deoarece nu îndeplinesc încă normele internaţionale în materie de confidenţialitate şi securitate a datelor. 

De asemenea, transmiterea de date către Australia şi Franţa a înregistrat unele întârzieri în condiţiile în care, din motive tehnice, cele două ţări nu au putut încă livra la rândul lor date către Administraţia fiscală elveţiană. 

Un număr de aproximativ 7.000 de instituţii financiare, printre care bănci, trusturi şi companii de asigurări, sunt înregistrate la Administraţia fiscală elveţiană şi sunt obligate să colecteze şi să îi transmită informaţii. 

Administraţia fiscală elveţiană a precizat că a trimis statelor partenere informaţii cu privire la aproximativ două milioane de conturi şi a primit la rândul său informaţii cu privire la câteva milioane de conturi, adăugând că cifrele definitive cu privire la datele obţinute nu sunt încă disponibile. 

Informaţiile privesc în special numele, adresa, ţara de rezidenţă şi numărul de identificare fiscală, precum şi indicii cu privire la instituţia financiară declarantă, soldul contului şi veniturile de capital. 

Începând de acum, schimburile de informaţii vor avea loc în fiecare an. În 2019, ar urma să aibă loc schimburi de informaţii cu aproximativ 80 de state, cu condiţia să îndeplinească cerinţele în materie de confidenţialitate şi securitate a datelor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Bolojan, mesaj de ultimă oră despre tăieri și cheltuieli

Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...

NUntă / Foto: Freepik

Șeful ANAF, precizări despre taxarea darului de nuntă

Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...

Benzinarie / Foto: Freepik
Robert Redford

Ce avere a lăsat în urmă Robert Redford după moartea sa

Robert Redford, actorul și regizorul american care a...

Labubu
Bursa / sursa foto: Pexels.com

Cea mai mare agenție de turism se listează pe BVB

Christian Tour, cea mai mare agenție de turism din...

CCR nu a stabilit încă o dată la care va discuta sesizarea

Decizia CCR care aruncă în aer reguli fiscale

Curtea Constituțională a României a emis Decizia nr....

Consiliul Consurenței / Foto: DCBusiness
Fermier într-un lan de floarea soarelui / Foto: Freepik
Dosare de pensii
Bogdan Cârpăveche, Director PwC România
BVB
UE - Rusia. Freepik.com
Klaus Iohannis / Foto: Președinția României
Numără dolari / FOTO: Freepik
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Aur vs Bitcoin / FOTO: Freepik
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Tichet pentru energie
Freepik.com
Generalul Alexus Grynkewich și șeful NATO, Mark Rutte
PLan cadastral / Foto: Freepik

Vești bune: unele acte cadastrale se obțin gratuit

ANCPI a modificat tarifele serviciilor cadastrale și...

Dolari și aur / Foto: Freepik
Coadă la benzină / Foto: X.com
WDS24 MARSS Interceptor MR

pixel