EssilorLuxottica își extinde parteneriatul cu Meta

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Ochelarii conectați Ray Ban / FOTO: Wikipedia
Ochelarii conectați Ray Ban / FOTO: Wikipedia
EssilorLuxottica și Meta au anunțat marți că și-au extins parteneriatul pe termen lung pentru a dezvolta ochelari conectați.

Grupul franco-italian și compania-mamă a Facebook au indicat într-un comunicat de presă că acest nou acord prevede o colaborare consolidată în următorul deceniu, informează Reuters.

O poartă de acces către lumea conectată

„Munca incredibilă realizată cu Meta și care este încă în fazele sale incipiente, s-a dovedit deja a fi un pas important în călătoria noastră de a transforma ochelarii într-o poartă de acces către lumea conectată”, a declarat Francesco Milleri, CEO de la EssilorLuxottica.

Comunicatul de presă nu face aluzie la o eventuală participație a Meta în producătorul de ochelari. În iulie, șeful EssilorLuxottica indicase că gigantul tehnologic îl informase că poate investi în companie.

O posibilă preluare de participație

Wall Street Journal a dezvăluit anterior că cele două companii au discutat despre preluarea de către Meta a unui pachet de 5% din grupul franco-italian.

EssilorLuxottica și Meta colaborează din 2019 și au creat două generații de ochelari conectați sub brandul Ray-Ban.

Mai mult decât în doi ani 

Deși primii ochelari conectați au avut dificultăți în a convinge  consumatorii, cea mai recentă versiune lansată la sfârșitul anului 2023 a vândut în câteva luni mai multe unități decât în precedenții doi ani. 

Ochelarii inteligenți Meta de la Ray-Ban le permit consumatorilor să efectueze apeluri telefonice, să asculte muzică și să facă fotografii prin simpla apăsare a unui buton din partea dreaptă a ochelarilor.

Numai pentru clienții din SUA și Canada 

O funcție multimodală de inteligență artificială (AI) a fost adăugată, de asemenea, în luna mai, dar numai pentru clienții din SUA și Canada.

„Sunt mândru de munca pe care am realizat-o cu EssilorLuxottica până în prezent și sunt încântat de foaia noastră de parcurs pe termen lung. Avem oportunitatea de a face din ochelari următoarea mare platformă tehnologică și de a le face un accesoriu la modă în acest proces”, a declarat directorul general al Meta, Mark Zuckerberg, într-un comunicat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
București / Foto: Oana Pavelescu
Cisco
Curs valutar / Foto: Arhivă
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla
Curtea de Conturi
Elon Musk și Donald Trump
ANAF / Foto: DCBusiness

Ce impozite trebuie plătite până la 25 iunie 2025?

Pentru al patrulea an consecutiv, companiile din România...

Showroom / Foto: Freepik
Bancnote / Foto: Oana Pavelescu

Ce înseamnă pentru România dobânzile mai mici în zona euro

Scaderea dobanzii de referinta de catre Banca Centrala...

Donald Trump și Xi Jinping
Titluri de stat Fidelis
Fermă de eoliene / Foto: Freepik

pixel