Indicele mondial MSCI se situează la 716,55, după ce a atins marți un nivel intraday de 718,19 puncte, condus de câștigurile în Europa, notează Mediafax.
În Asia, indice MSCI al acțiunilor din Asia-Pacific cu excepția Japoniei a scăzut cu 0,20%, iar Nikkei a scăzut cu 0,28%.
Pe Wall Street, marți, S&P500 a fost constant și s-a apropiat de vaaloarea record.
La București indicele BET al bursei de valori arăta un plus de 0,6% la ora transmiterii știrii, la 11.384 puncte.
Euro s-a meținut la 1,2178 dolari, la fel și dolarul, la 109,47 yeni.
Acţiunile UiPath scad la bursă. Ce i-a dezamăgit pe investitori
Investitorii și-au redus așteptările conform cărora Banca Centrală Europeană ar putea indica un plan de reducere a achizițiilor de active joi, la ședința de politică monetară.
Prețurile petrolului s-au menținut după ce secretarul de stat al SUA Antony Blinken a spus că, chiar dacă Statele Unite ar ajunge la un acord nuclear cu Iranul, sute de sancțiuni americane impuseTeheranului vor rămâne în vigoare.
Prețurile futures pentru petrolul american au închis marți pentru prima dată peste 70 dolari pe baril din octombrie 2018, la 70,48 dolari, în creștere cu 0,6%.
Prețurile Brent au crescut cu 0,6% la 72,66 dolari, rămânând aproape de cel mai înalt nivel de la începutul anului 2020.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
ANAF a introdus un nou model al...
Tranzacția prin care grupul...
Organizația europeană Fusion...
România are toate ingredientele...
Ministerul Mediului a prelungit...
Eurostat: România rămâne ţara...
Pentru a deveni brand, un...
Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...
După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...
Investitorul Alin Bucur revine...
Combaterea evaziunii fiscale...
Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...
BMW începe luna viitoare să...
Trump și Xi pregătesc...
Robert Redford, actorul și regizorul american care a...
Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...
Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...
Guvernul introduce un sistem...
Păpușile Labubu au devenit un...