Termen limită pentru contribuția de asigurări sociale, decembrie 2025
Persoanele asigurate în baza...
Afirmația vine în contextul în care, prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 31/2019, s-au luat măsurile necesare pentru ca Executivul să suplimenteze sumele necesare restituirilor. În preambulul actului normativ, autoritățile spun că s-au angajat față de autoritățile europene să restituie integral cât mai repede fostele taxe auto și dobânzile aferente. În caz contrar, România riscă să fie amendată, așa cum anunțam acum câteva luni.
În luna decembrie a anului trecut, Executivul a decis ca perioada de restituire a banilor să se prelungească până pe 30 iunie 2019, acesta fiind, în prezent, termenul oficial de finalizare a restituirilor. Însă autoritățile pot decide să restituie acești bani mai devreme decât trebuie, lucru care se va și întâmpla, potrivit ministrului Teodorovici.
Citește și: Taxele auto. Românii care vor primi banii înapoi
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Persoanele asigurate în baza...
Campioană de un deceniu la...
O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...
Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante
Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.
Piața imobiliară din România...
Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...
Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...
Primăriile pot lua împrumuturi...
Analiza publicată de DCBusiness...
Guvernul clarifică acordarea...
Acțiunile Oracle au scăzut cu...
O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...
Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...
Sistemul energetic românesc...
Leul a avut o evoluție relativ...
Electrificarea liniei ferate...
Dumitru Chisăliță: „Sancțiunile...
Generația Z cumpără cel mai...
Bruxelles pregătește o...
Emailul Netflix care anunță...
Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...