Europa Centrală va resimți impactul taxelor americane impuse Germaniei

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Experții ING sunt de părere că speranțele unei redresări, anul viitor, a Europei Centrale sunt cam optimiste.

Dacă președintele ales al Statelor Unite, Donald Trump, își va ține promisiunea de a ataca importurile europene cu noi taxe vamale, Ungaria va resimți efectele „de o manieră exponențială” din cauza legăturilor sale comerciale cu Germania, scrie agenția Reuters, citând afirmația unui director de întreprindere. 

Efect în cascadă

De altfel, experții băncii Nomura estimează că Germania ar urma să fie cel mai afectată de taxele americane decât alte țări din zona euro, ceea ce va avea un efect în cascadă asupra Europei centrale datorită legăturilor comerciale extrem de profunde.

Legături care sunt deosebit de puternice în sectorul auto, având în vedere că Germania reprezintă o importantă piață de desfacere pentru această zonă, cu 20%, până la 30% din exporturi. 

Rezultatul alegerilor din SUA a creionat noi riscuri pentru cea mai mare economie a Europei, a cărei stagnare a redus perspectivele de redresare în Europa Centrală dependentă de exporturi, a declarat Andras Savos, președintele Camerei de Comerț și Industrie germano-maghiară.

O nouă lovitură pentru economia germană

„Dacă președintele ales își ține promisiunile și cele ale persoanelor din anturajul său, iar Statele Unite vor continua politicile anunțate, va fi o nouă lovitură pentru economia germană”, a spus Savos adresându-se presei. 

„Dacă economia germană este lovită, ne va afecta exponențial pe noi (Ungaria)”, a spus el, adăugând că investițiile planificate în Ungaria se află într-o cădere liberă ”stupefiantă”.

Economiștii ING au declarat că Europa Centrală a fost „total expusă” la ramificațiile revizuirii planificate a politicii comerciale a SUA, în ciuda unor legături relativ mai puțin directe.

O strategie greșită 

„Expunerea principală se datorează legăturii comerciale cu Germania și concentrării pe automobile, care pare a fi cea mai proastă combinație pentru viitor”, au atras atenția analiștii de la ING.

„Credem că așteptările pieței pentru o redresare anul viitor în regiunea Europei Centrale și de Est sunt prea optimiste și vom vedea și alte surprize negative.”

Exporturile de automobile germane către Statele Unite s-au cifrat, în 2023, la 23,41 miliarde de euro, față de 18,92 miliarde de euro pentru Polonia, România, Cehia, Slovacia și Ungaria, arată cifrele Eurostat.

Eurostat și UNCTAD nu au putut furniza o defalcare a cotei de mașini și piese exportate către Statele Unite din Europa Centrală prin Germania, precizează Reuters. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Bani
Foto: Arhiva. Protest BNS în Piața Victoriei
Industrie / Sursa: Freepik.com
Freepik.com
Trafic. Foto: Pexels.com
Florin Barbu / Foto: gov.ro
Nissan

Nissan face concedieri în Europa

Nissan Motor a început negocierile cu sindicatul care îi reprezintă pe...

Foto: Freepik.com
Freepik.com

Încă o veste proastă pentru români: Creşterea taxelor locale

Taxele locale din România vor creşte, semnificativ, de...

Petrobrazi / Foto: OMV Petrom
Freepik.com
freepik.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă
Schimb valutar / Foto: Freepik
Studenți

Decizie privind cuantumul burselor pentru studenţi

Decizie privind bursele, publicată în Monitorul Oficial.

ANAF
Tezaur. Freepik.com
freepik.com
Donald Trump
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Retailerul Shein, amendă de 1 milion de euro în Italia

Shein, amendată în Italia pentru afirmații ecologice...

Panouri solare. Freepik.com
Freepik.com
Oficiu Poștal / Foto: Poșta Română

pixel