Vacanţă fără mobil sau laptop. Ce taxă trebuie să plăteşti

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Industria hoteliera
Industria hoteliera
În Marea Britanie și Statele Unite se conturează un nou trend în industria turismului: în schimbul unei taxe modice oamenii renunță la dispozitivele electronice de care dispun, de la telefon mobil, la tabletă sau laptop.

Astfel, turiștii pot scăpa, fie și pentru două zile de stresul cotidian, de starea permanentă de încordare, oferindu-și șansa de a se relaxa total.

În Regatul Unit noua modă a venit de peste Ocean, din Statele Unite, unde hotelurile oferă clienților servicii gratuite sau plătite dacă aceștia renunță să foloseasccă smarthone-urile și alte gadgeturi pe teritoriul unității de cazare.

Citește și Câștigi 2.000 de euro pe lună. O meserie la care nu se înghesuie prea mulţi

La intrare, turiștii care preferă odihna perfectă își lasă telefoanele mobile, pe care le primesc la plecare. O tendință care, spun experții, a fost privită cu teamă de mulți turiști. Ideea de a pierde, oarecum, contactul cu restul lumii i-a speriat.

Dar când absența internetului nu s-a dovedit apocaliptică, oamenii au înțeles ce înseamnă cu adevărat relaxarea și ce benefică este o astfel de destinere pentru sănătatea lor, scrie Daily Mail.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani / FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com
Codul fiscal. Foto: AI - Freepik.com
Mașini în trafic
Centrală pe cărbune / sursa foto: Freepik.com
Harta Europei. Foto: Freepik.com
Foto: Pexels.com
Freepik.com
O combină recoltează grâu / Foto: Freepik
CE oltenia

Atac cibernetic asupra Complexului Energetic Oltenia

Activitatea Complexului Energetic Oltenia (CEO) a fost...

Benzinarie. Foto: Freepik.com
Dunare
Jeffrey Epstein și Leslie Wexner (dr) / Foto: DoJ
Uraniu / FOTO: Freepik
Permise auto
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Gaze / Foto: Freepik
Documente ANAF. Foto: Freepik.com
Centrala nucleara. Foto: Pexels.com
Foto: Pexels.com

Tot mai multe firme pun lacătul pe uşă

Numărul firmelor radiate a crescut în primele 11 luni...

Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Foto: Reuters
Euro

Cum îți poți crește veniturile fără să muncești mai mult

Ideea de a câștiga mai mult fără să muncești mai mult...

Mină de cărbune / sursa foto: Freepik.com
Kim Jong Un / FOTO: KCNA
maioreanu
Jeffrey Epstein / Fotografie publicată de DoJ

pixel