Experți: Tulpina britanică este cu 55% mai mortală

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Varianta britanică este mai periculoasă
Varianta britanică este mai periculoasă
O analiză a cercetătorilor britanici a furnizat dovezi suplimentare că varianta coronavirusului B.1.1.7, descoperită pentru prima dată în Marea Britanie, este mai mortală decât virusul original.

Potrivit studiului, care a fost publicat luni în revista Nature, oamenii de știință de la London School of Hygiene and Tropical Medicine se așteaptă la un risc cu 55% mai mare de deces din cauza infecțiilor cu B.1.1.7 în comparație cu virusul original. Au fost luați în considerare factorii de risc cunoscuți, cum ar fi vârsta, sexul și etnia, scrie Der Spiegel.

Riscul absolut de deces din cauza unei infecții cu coronavirus crește pentru un bărbat din grupul de 55-69 de ani de la 0,6 la 0,9 la sută în decurs de patru săptămâni de la testul pozitiv.

Cătălin Apostolescu, Matei Balș: Situația este critică. Boala s-a schimbat

Studiul a inclus date de la aproximativ 2,2 milioane de cazuri pozitive în Marea Britanie în perioada 1 septembrie 2020 - 14 februarie 2021. Aproximativ jumătate dintre acestea au fost examinate mai atent în laborator pentru varianta respectivă. Dacă se includ cazuri necontrolate și, eventual, investigate inadecvat de B.1.1.7, trebuie să se presupună un risc de deces estimat cu 61% mai mare comparativ cu varianta originală, se spune în acest studiu.

O analiză publicată în British Medical Journal săptămâna trecută a produs rezultate similare. Cercetătorii de la Universitatea din Exeter au descoperit un risc cu 64 la sută mai mare de deces din cauza unei infecții cu B.1.1.7, comparativ cu alte variante de coronavirus. Oamenii de știință au analizat moartea a aproape 110.000 de persoane infectate cu vârsta de peste 30 de ani. 
Vestea bună este că mai multe studii au arătat că vaccinurile actuale pot preveni în mare parte decesele.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...


pixel