Facebook nu are noroc cu Libra, moneda virtuală a rețelei sociale

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Unii spun că lansarea se va amâna din nou
Unii spun că lansarea se va amâna din nou
Lansarea criptomonedei Facebook, Libra, ar putea fi din nou amânată, până când problemele de reglementare ce au fost vehiculate în întreaga lume vor fi rezolvate, a declarat șeful organizației de supraveghere a criptomonedei.

În urmă cu trei luni, Facebook a anunțat planurile de lansare a monedei digitale, în iunie 2020, în parteneriat cu alți membri ai Asociației Libra înființată de gigantul tehnologic din SUA pentru a gestiona proiectul. De atunci, compania patronată de Mark Zuckerberg a fost ţinta unui val constant de critici şi scepticism din partea oficialilor din întreaga lume, îngrijoraţi de securitatea datelor, spălarea de bani şi protejarea consumatorilor.

Criptomoneda Libra, anunțată pe măsură ce Facebook se extinde în comerțul electronic, va fi susținută de o rezervă de active din lumea reală, inclusiv depozite bancare și titluri de stat pe termen scurt, și va fi supravegheată de o asociație cu 28 de membri.

Citește și Facebook a început să elimine numărul de like-uri

Structura are scopul de a întări încrederea și în stabilirea volatilitatății prețurilor care plagiează criptomonedele și le face nepracticabile pentru comerț și plăți. Săptămâna trecută, David Marcus, directorul executiv care conduce proiectul, a declarat că Facebook urmărește în continuare lansarea monedei digitale, în 2020.

„Scopul este să lansăm Libra anul viitor”, a spus el pentru ziarul elvețian NZZ. „Până atunci, va trebui să abordăm în mod adecvat toate întrebările, să creăm un mediu de reglementare adecvat”, a completat el.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Justiție
Ilie Bolojan / Foto: Florin Răvdan
Palatul Victoria
Friedrich Merz și Nicusor Dan
Casă de schimb valutar
Inspecție fiscală / Foto: Freepik
Lucrări de canalizare
Femeie la cumparaturi in supermarket
Contabil
Angajați / Foto: Freepik
Romaero

Marshall și Romaero bat palma pentru mentenanță strategică

Marshall şi Romaero au anunţat vineri o colaborare ce...

BVB
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Ștefan Nanu, Alexandru Nazare, Alexandru Petresci și Radu Hanga
Ghișeu / Foto: Freepik
Montare de panouri solare / Foto: Freepik
Spital / Foto: Freepik
Urs pe șoseaua Transalpina
Podul Băneasa
Furtună / Foto: MTI
Irigații / Foto: Freepik
O femeie vorbește cu un angajat al unei benzinării / Foto: Freepik
Minitari / Foto: Laurentiu Turoi / MApN
Camp petrolier / Foto: Freepik

pixel