Factorii care au pus la încercare industria construcțiilor din România

Autor: Delia Gheață
Data actualizării:
Data publicării:
Muncitori pe șantier
Muncitori pe șantier
Fluxurile de numerar instabile au devenit o problemă majoră pentru antreprenorii din domeniu, conform unei analize publicate recent.

Anul 2024 a fost unul plin de provocări pentru industria construcțiilor din România. Factorii economici dificili, de la eliminarea unor facilități fiscale până la întârzierile plăților din partea statului, au pus companiile din acest sector în fața unor dificultăți financiare semnificative.

Statul și băncile complică situația

Statul a agravat situația prin eliminarea unor beneficii fiscale esențiale, în timp ce întârzierile în efectuarea plăților către constructori au amplificat presiunea financiară. De asemenea, băncile au impus dobânzi ridicate pentru creditele dedicate proiectelor de construcții, ceea ce a îngreunat accesul companiilor la finanțările externe necesare.

Distribuitorii tradiționali de materiale de construcții au contribuit și ei la criza din sector, aplicând un model asemănător cu cel al instituțiilor financiare nebancare (IFN). Aceștia au crescut prețurile materialelor și au extins termenele de plată, forțând companiile să accepte condiții mai dure pentru a obține materialele necesare.

Materialele de construcții, tot mai scumpe

Prețurile unor produse esențiale precum panourile sandwich, oțelul beton sau acoperișurile au crescut cu până la 10%. În același timp, furnizorii au înăsprit condițiile de plată, ceea ce a pus presiuni suplimentare pe marjele de profit ale companiilor. Împreună cu dobânzile ridicate și întârzierile plăților de la stat, aceste costuri sporite au adâncit criza economică din sector.

„În fața dificultăților financiare și a presiunii provocate de condițiile economice din 2024, companiile de construcții se confruntă cu blocaje severe,” a explicat Cosmin Raileanu, fondator și director general al platformei Vindem-Ieftin.ro.

Soluții 

Industria construcțiilor din România a accelerat tranziția către soluții ecologice și eficiente energetic. Reglementările de mediu mai stricte și cerințele clienților pentru reducerea amprentei de carbon au determinat companiile să adopte materiale și tehnologii mai sustenabile.

Digitalizarea a devenit, de asemenea, o soluție esențială pentru optimizarea costurilor și eficientizarea operațiunilor. Platformele digitale precum Vindem-Ieftin.ro au câștigat popularitate, oferind acces rapid și transparent la o gamă largă de produse de construcție, inclusiv panouri sandwich, beton, acoperișuri și sisteme termoizolante.

„Credem că transparența și susținerea pe termen lung sunt esențiale pentru a depăși această perioadă dificilă. Anul 2025 va fi despre echilibrul între costuri, cerere și sustenabilitate,” afirmă Cosmin Raileanu.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF / Foto: DCBusiness

Ce impozite trebuie plătite până la 25 iunie 2025?

Pentru al patrulea an consecutiv, companiile din România...

Showroom / Foto: Freepik
Titluri de stat Fidelis
Phishing
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Carmina Fusté
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Foto: Pexels.com

Vineri, la ora 7.00, se deschide Transfăgărăşanul

Vineri, 6 iunie, se redeschide Transfăgărăşanul.

Bursă / FOTO: Freepik
Dolari și euro

Profitul Wizz Air, în picaj: Scădere cu 61%

Transportatorul aerian low-cost Wizz Air a raportat joi...

Evaziune fiscală / Foto: Freepik
Ryanair / sursa foto: Freepik.com / @EyeEm

Nouă răniţi după aterizarea de urgenţă a unui avion Ryanair

Zbor Ryanair lovit de turbulențe extreme: aterizare de...

Romaqua Group obține statutul de Business Superbrand

Statutul de Business Superbrand a fost obținut de...

Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Foto: Freepik.com
Foto: Reuters
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Bursa de Valori București
Foto: REUTERS
Organizația Trump

Omul de încredere al lui Trump a sosit în România

Larry Glick, vicepreședintele Trump Organization, a...

Daniel Dăianu / Foto: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
Tren CFR
Bulgaria trece la moneda europeană

Bulgaria trece oficial la euro începând cu 1 ianuarie 2026

Comisia Europeană a anunţat miercuri că a ajuns la...


pixel