Facturile au EXPLODAT! Ce spune Raluca Turcan

Autor: Dana Mihai
Data publicării:
Ministrul Muncii are în vedere majorarea stimulentului de reinserţie. Află CÂT
Ministrul Muncii are în vedere majorarea stimulentului de reinserţie. Află CÂT
Majorările de prețuri nu ar fi trebuit să surprindă opinia publică informată, pentru că am asistat în decursul timpului la o liberalizare a prețurilor, spune Raluca Turcan.

"Protecția consumatorului vulnerabil la consumul de energie" a fost primul proiect pe care mi l-am asumat ca ministru al Muncii. Zace în sertarele Ministerului în diverse forme însă nimeni NU a îndrăznit să se apuce de acest proiect. Acest proiect este pentru cei care sunt în riscde SĂRĂCIE energetică."

"Vom depune un amendament prin care legea care trebuia să intre în vigoare la începutul sezonului rece din anul 2022 să fie devansată și să se aplice de la 1 ianuarie 2022 și în același timp va avea 2 componente. Una de subvenție la factură în funcție de consumul de energie pe care și-l asumă consumatorul. Această subvenție se face diferit, în funcție de prețuri de referință pentru diferitele tipuri de energie electrică, termică, gaz sau combustibil solid și în același timp va exista un SUPLIMENT care se va acorda pe toată perioada în care consumatorul accesează surse de energie. Oamenii pot depunde cereri la PRIMĂRII", a mai spus ministrul Muncii

Turcan: Se va SCHIMBA formula de CALCUL a PENSIILOR

"Pentru un pensionar cu o pensie minimă pe sezonul rece, dacă sprijinul la factura de energie electrică era de 100 de lei, acum pe noua lege a consumatorului vulnerabil, sprijinul va fi de aproximativ 600 de lei în perioada sezonului rece + extra sezon, prin cele 2 tipuri de sprijin, subvenție și supliment."

Ministrul Muncii a explicat că subvenția se decontează în prețul facturii, adică factura o să vină direct cu MINUS. 

"Se aplică invers proporțional în funcție de nivelul veniturilor. Acest sprijin a crescut, de la 800 de lei la 810 lei/ membru de familie și de la 1042 la 1450/ persoană singură, deci crește și sprijinul financiar și plaja de oameni care pot accesa acest sprijin din partea noastră",a declarat Raluca Turcan.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România
Adrian Nica, șeful ANAF
Contabili / Foto: Freepik

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...

Rovinietă
Vot în Parlamentul European
Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

Producţia de gaze a României scade, importurile explodează

Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...

ANAF / Foto: DCBusiness

Un nou trend ANAF: decizii de impunere cu sume estimate

Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...

Cladire de birouri. Foto: Pexels.com
Parcare. Foto: Freepik.com
Metrou Unirii 2

Guvernul a aprobat bugetul Metrorex. Care sunt cifrele

În şedinţa de joi, 16 octombrie, a Executivului, a fost...

Ghișeu / Foto: Freepik

Top experiențe de toamnă în Delta Dunării și pe litoral

Toamna aduce o atmosferă calmă atât în Delta Dunării,...

Calcule și socoteli

ANAF: procedura de anulare TVA trece exclusiv online

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...

Finantare. Sursa: Freepik.com
Grecia. Foto: Freepik.com
ASF trebuie să mai lucreze pe text

pixel