Faleza din Tulcea, aproape de finalizare. Horia Teodorescu: E un obiectiv pe care oamenii îl aşteptau de 30 de ani

Autor: Mihai Ciobanu
Data publicării:
EXCLUSIV
Horia Teodorescu, preşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, a venit cu anunţul aşteptat de locuitorii judeţului. 

Horia Teodorescu, preşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, a venit cu informaţii foarte importante despre unul dintre cele mai mari proiecte de infrastructură care se desfăşoară, în momentul de faţă, în judeţul Tulcea şi în oraşul cu acelaşi nume: este vorba despre faleza din Tulcea, un obiectiv care va schimba faţa municipiului şi va deveni, cu certitudine, o atracţie turistică de anvergură pentru cei care vin în această zonă a ţării, atât români cât şi străini. Într-un interviu acordat DC News şi DC Business, şeful CJ Tulcea a venit cu ultimele informaţii.

"Pentru faleza din Tulcea, tulcenii au suferit 30-31 de ani, şi-au dorit, au aşteptat şi în momentul de faţă ea este într-un stadiu avansat al execuţiei. Vreau să punctez un element destul de important: anume că această asociere de firme care lucrează la acest obiectiv a dat dovadă de înţelepciune şi lucrează într-un ritm care mi-a depăşit şi mie aşteptările. Spun asta pentru că nu s-a pus niciodată problema stagnării lucrărilor pentru negocieri de preţuri sau alte lucruri. Au lucrat într-un ritm extraordinar de bun, ceea ce se vede şi pe teren. De vreo săptămână au început efectiv să monteze partea finală a investiţiei, ceea ce se vede, granitul pe care au început să-l monteze dintr-un capăt al falezei, ceea ce înseamnă că lucrurile arată ca şi grafic de execuţie mult peste ceea ce noi am prognozat iar ei şi-au asumat ca termene că vor executa această lucrare.

Eu spun că în toamnă, faleza din Tulcea, dacă nu în totalitate într-o proporţie de 70-80% poate fi vizitată. Vom avea chiar luminile, balustrada, vom avea aproape tot granitul montat.

Au fost foarte rapizi în decizii şi o mare parte dintre materialele esenţiale şi le-au asigurat când au simţit că se va întâmpla ceva din punct de vedere economic. Deci au fost cu un pas înaintea creşterii preţurilor, iar asta nu le-a făcut decât bine. A fost o asociere fericită, ambele părţi şi-au adus contribuţia şi disponibilitatea la o muncă susţinută, astfel încât acest obiectiv să se realizeze. Pot să fac o afirmaţie personală: dacă nu aveam norocul şi fericirea să avem doi constructori atât de buni, probabil că la momentul acesta vorbeam de probleme destul de importante la derularea acestei investiţii.

Dar Dumnezeu are ochi şi pentru tulceni şi are grijă să ne dea norocul să avem parte şi de constructori de calitate. (...)

Faleza a avut un număr destul de important de piloţi foraţi, de ordinul sutelor, au fost aproape unul lângă celălalt pe o lungime de aproape doi kilometri. S-a săpat în albia Dunării, lucrări grele, complicate, hidrotehnice, care nu puteau fi realizate de orice firmă. Lucrul spectaculos, cred eu, va veni peste o lună-două, când parte din granit va fi montat, astfel încât să putem vedea care este forma finală acestei faleze atât de dorite şi atât de importante pentru turismul românesc, deltaic, pentru că practic aceasta este poarta de intrare şi primul impact al turiştilor cu Delta Dunării, cu judeţul Tulcea, aici pe faleză", a declarat, într-un interviu la DC News TV, preşedintele CJ Tulcea, Horia Teodorescu.

VIDEO: 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

freepik.com

Mircea Coșea: România va intra într-o criză agricolă

România riscă să intre, în anii următori, într-o criză...

Blocul din cartierul bucureștean Rahova unde a avut loc o explozie / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Se vor aduce noi modificări la Codul Fiscal
Aragaz / Foto: Freepik
Camp petrolier / Foto: Freepik
Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Alexandru Nazare
În 2021 erau 9.600 de pensii speciale

Crește numărul pensiilor speciale. Cât plătește statul?

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a ajuns, în...

Protest masiv No Kings la New York / Foto: David J Harris Jr. / Facebook
Panou fotovoltaic
Parc de baterii
S&P Global

S&P retrogradează Franța la A+ pe fondul riscurilor fiscale

S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...

Blocul unde are loc incendiul
Militari / Foto: Ministerul Apărării din Germania
Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
Rafael Mariano Grossi, directorul general AIEA, la centrala nucleară de la Zaporojie / Foto: AIEA

AIEA: Reparații în desfășurare la centrala ocupată Zaporojie

Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...

ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România
Adrian Nica, șeful ANAF
Contabili / Foto: Freepik

pixel