Farmaceuticele și luxul ridică bursele europene, dar riscul de shutdown în SUA pune presiune pe investitori

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Bursă / FOTO: Freepik
Bursă / FOTO: Freepik
Aurul la record, acțiunile de lux recuperează, dar piețele așteaptă verdictul Washingtonului.

Bursele europene au închis luni ușor în creștere, sprijinite de sectorul farmaceutic și de acțiunile companiilor de lux, în timp ce băncile și energia au tras în jos piața. Investitorii au evaluat în paralel riscul unui blocaj al guvernului american, care ar putea întârzia publicarea unor date economice esențiale.

Indicele paneuropean STOXX 600 a urcat cu 0,2%, după ce în săptămâna precedentă stagnase.

Sectorul de sănătate s-a aflat printre câștigătorii zilei (+0,9%), acțiunile UCB atingând un nou record după ce rivalul american MoonLake Immunotherapeutics a publicat date mixte privind un medicament pentru boli dermatologice. GSK a avansat cu 2,2% după ce a anunțat schimbarea directorului general – Emma Walmsley va fi înlocuită de Luke Miels în ianuarie. AstraZeneca a câștigat 1% după ce a confirmat listarea directă a acțiunilor la Bursa din New York.

Și companiile miniere au evoluat bine (+1,7%), susținute de creșterea prețurilor metalelor: aurul a atins un nivel record, iar cuprul s-a apreciat la Londra. Sectorul tehnologic a urcat cu 1,1%, iar cel al luxului cu 1,9%, recuperând terenul pierdut săptămâna trecută.

În schimb, băncile din zona euro au pierdut 1,1%, cu Commerzbank în scădere de 3%, iar sectorul energetic a resimțit reculul de 2% al cotațiilor petrolului.

 

Întâlnirea aşteptată de investitori

 

Investitorii așteaptă întâlnirea președintelui american Donald Trump cu liderii Congresului pentru a evita un blocaj guvernamental. În lipsa unui acord, shutdown-ul ar începe miercuri, ceea ce ar duce și la suspendarea publicării datelor economice programate, inclusiv raportul privind piața muncii.

„Deocamdată, piețele par să ignore probabilitatea mare a unui shutdown și mizează pe un acord rapid, cu perturbări minime”, a declarat Mark Malek, director de investiții la Siebert Financial.

Totuși, analiștii Citi consideră probabil un blocaj în octombrie și întârzierea raportului lunar privind locurile de muncă.

Acțiunile europene au digerat fără mari emoții prima reducere de dobândă a Fed din 2025, însă continuă să rămână în urma Wall Street, după ce depășiseră performanța bursei americane la început de an.

Pe segmentul companiilor individuale, Carnival a scăzut cu 4,5%, chiar dacă și-a majorat estimările de profit anual, iar Genmab a recuperat parțial pierderile inițiale după ce a anunțat achiziția biotech-ului Merus NV pentru 8 miliarde de dolari.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Bursă / FOTO: Freepik
Pocorn. Freepik.com
Sursa: Freepik.com
O familie se uită la o mașină expusă într-un showroom / Foto: Freepik
Ghișeu / Foto: Freepik
Gaming. Freepik.com
Bani / Foto: DCBusiness
Alegeri parlamentare ăn Republica Moldova / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Factură energie electrică
Banca Nationala a României
Maia Sandu alături de Donald Tusk, Emmanuel Macron și Frederich Merz
Bloc de locuințe bombardat de ruși / Foto: Președinția Ucrainei

Ucraina, bombardată de ruși timp de peste 12 ore în weekend

- Atac aerian masiv asupra Ucrainei: zeci de rachete și...

Șantier / Foto: unsplash.com
Programator / Foto: Freepik
Persoană care lucrează la un computer / Foto: Freepik
OpenAI
ANAF
OPEC, Viena
Diamante Argyle Pink Diamonds
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Bursa de Valori București
Nicușor Dan
ING Bank

pixel