Finanțele au împrumutat azi 120 de milioane de lei de la bănci

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Ministerul Finanțelor
Ministerul Finanțelor
Ministerul Finanțelor a atras, marți, o sumă suplimentară de 120 de milioane de lei de la bănci, adăugându-se la împrumuturile obținute în licitațiile de luni, când a împrumutat 1,084 miliarde de lei.

 Aceste împrumuturi au fost realizate printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark, la dobânzi de 6,79% pe an și 6,09% pe an, respectiv.

Valoarea nominală a celor două emisiuni suplimentare a fost de 60 de milioane de lei fiecare, iar băncile au transmis oferte în valoare de 150 de milioane de lei și, respectiv, 70 de milioane de lei.

Pentru luna mai 2024, Ministerul Finanțelor a planificat împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 5,2 miliarde de lei, la care se poate adăuga suma de 690 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, asociate licitațiilor de obligațiuni. Suma totală, de 5,89 miliarde de lei, este cu 890 milioane de lei mai mică decât cea programată în aprilie 2024, de 6,78 miliarde de lei.

Aceste împrumuturi sunt destinate refinanțării datoriei publice și finanțării deficitului bugetului de stat, reflectând strategia de gestionare a datoriei și a necesităților financiare ale statului.

Citește și:

Datoria guvernamentală a sărit de 52% din PIB

Finanțele se vor împrumuta mai puțin în luna mai

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Boloja și Sorin Grindeanu / Foto: George Călin / Mălina Norocea / Inquam Photos
Judecător / Foto: Freepik
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Carduri sociale
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Energie verde / Foto: Freepik
MIPE schimbă și simplifică obținerea banilor / Foto: Freepik
Abonament la internet
Temu / Foto: DCBusiness
Pașapoarte

Pașapoartele românești se schimbă radical din septembrie

Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...

ROBOR la trei luni crește
Sticle cu vin / Foto: Freepik
Oleoductul Drujba a fost închis
Ministerul Finanțelor
Banii din fondurile europene sunt puși la adăpost
Panou, Anghel Saligny / Foto: Tribuna
UAT-urile și locatarii vor plăti mai puțin pentru anveloparea blocurilor / Foto: Gabriel / Flickr
Bucharest City Tour”
Gaze naturale / Foto: Freepik
ANAF

Vacanţe la mare cu până la 60% mai ieftine. Află detalii

Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...

Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bani. Freepik.com
Rafinărie / FOTO: Freepik

pixel