Fiscul francez va testa supravegherea rețelelor sociale

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Regulile de utilizare a Internetului se vor schimba
Regulile de utilizare a Internetului se vor schimba
Administrația fiscală franceză va experiementa, la începutul anului viitor, un sistem de supraveghere a conturilor contribuabililor pe rețelele sociale, cu scopul ameliorării luptei împotriva fraudei fiscale, informează cotidianul Le Figaro. 

”Pentru a accentua lupta împotriva fraudei, dincolo de dispozițiile prevăzute în legea promulgată în 24 octombrie anul curent, există un număr de experiementări pe care le vom pune în aplicare, care au fost autorizatae, inclusiv grație rețelelor de socializare”, a explicat ministrului pentru conturi publice, Gerald Darmanin.

Potrivit spuselor sale, vor fi analizate ”conturile personale, care sunt publice” pe rețelele sociale, pentru a permite, spre exemplu, identificarea indiciilor unui nivel de viață inadecvat veniturilor declarate.

Concret, administrația ar putea ”constata că, dacă ați fotografiat în repetate rânduri o mașină de lux în condițiile în care nu aveți mijloacele necesare pentru o astfel de achiziție, poate este o rudă sau un prieten care v-a împrumutat-o sau nu”, a subliniat oficialul francez.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Birou. Foto: Freepik.com

Prăpastie salarială: 12.931 lei în IT vs 3.403 lei în HoReCa

IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...

Bani
e-Factura
Bursa de Valori București
Foto: Pexels.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik

China a suspendat importurile de energie electrică din Rusia

China a suspendat importurile de energie electrică din...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Șofer / sursa: Freepik.com
Agricultura. Foto: Freepik.com
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Semnare contract

Demers pentru modificarea sistemului drepturilor de autor

IMM România susţine introducerea unui colector unic, a...

Dosar ANAF. foto: Freepik.com
Bani. Foto: Freepik.com
Fermierii vor fi mai protejați / Foto: Freepik

pixel