Florin Cîțu nu se duce la Comisia economică. Cum explică

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Agenţia de rating Moody's spune că alegerile anticipate au un efect pozitiv pentru ratingul de ţară al României
Agenţia de rating Moody's spune că alegerile anticipate au un efect pozitiv pentru ratingul de ţară al României
Florin Cîțu trebuia să fie audiat, marți, în Comisia economică din Senat. Ministrul Finanțelor a transmis, însă, o scrisoare în care precizează că instituția pe care o conduce nu se ocupă de politica de creditare sau de contractarea de datorie publică, astfel obiectul audierii nu există.

„Ministerul Finanțelor Publice nu se ocupă de politica de creditare a țării și nici de contractarea de datorie publică. Dacă nu cumva este o confuzie sau o eroare de redactare a invitației pe care ne-ați făcut-o, vă informăm că alte instituții, respectiv băncile comerciale se ocupă de politica de creditare. În același timp, nu este foarte clar ce doriți să analizați în legătură cu contractarea sistematică de datorie publică, întrucât această definiție nu apare nicăieri în atribuțiile MFP”, se arată în scrisoarea transmisă președintelui Comisiei economice, Daniel Zamfir, de către Florin Cîțu.

Cîţu despre fuziunea EximBank - Banca Românească: "Nu a fost încă aprobată"

Ministrul Finanțelor susține că așteaptă o altă invitație din partea comisiei, însă aceasta să fie „reformulată în termenii economico-financiari consacrați”.

Pe ordinea de zi a comisiei de buget și a comisiei economice din Senat apare audierea lui Florin Cîțu, respectiv „Analizarea aspectelor referitoare la impactul major al politicii de creditare derulată de Ministerul Finanțelor Publice, respectiv contractarea sistematică de datorie publică, precum și alte aspecte referitoare la politicile publice derulate de Ministerul Finanțelor Publice”.

Ședința comisiilor de specialitate urma să aibă loc marți, la ora 11:00.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI

pixel