Florin Cîțu este nemulțumit de banii alocați pentru investiții

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Florin Citu
Florin Citu
Florin Cîțu, președintele PNL, a dat declarații despre neînțelegerile cu partenerii din coaliție pe investițiile din buget. Acesta a declarat că PNL vrea ca programul de guvernare să fie respectat, adică investițiile să fie 7% din PIB.

”Ca toată lumea am văzut și eu bugetul când a fost prezentat ieri public. (...) Eu am spus foarte clar că pe mine mă interesează să fie respectat programul de guvernare. PNL vrea să fie respectat programul de guvernare.

Am observat când am stabilit bugetul și strategia fiscal-bugetară că sunt multe lucruri acolo, dar e foarte important pentru PNL ca acest prag de 7% al investițiilor să fie respectat. De ce este acest prag? Trebuie să știm de unde a apărut acest prag de 7% în buget. Când s-a negociat această coaliție de guvernare, pachetul social propus de PSD a fost acceptat doar cu condiția ca 7% din PIB să se ducă în investiții. 

Veste PROASTĂ pentru românii care dețin CREDITE BANCARE

Aici nu este doar o ambiție a PNL de a avea 7% din PIB în investiții, este singurul mod prin care poți să susții acel pachet social. Atunci când investești poți să ai resurse să plătești și salarii și pensii mai mari. Fără aceste resurse alocate către aceste investiții pachetul social nu are sustenabilitate pe termen lung și crează dezechilibre macro-puternice pe termen lung. 

(...) Am făcut un compromis să facem o guvernare cu PSD. În acest moment nu știu dacă se mai poate face ceva. Va trebui să discutăm în PNL ce înseamnă acest lucru. Eu doar trag un semnal de alarmă că atunci când introduci un pachet social care are un impact de 13 miliarde de lei, fără să aloci resurse în investiții, vei avea probleme cu sustenabilitatea proiectului pe termen lung”, a declarat Florin Cîțu.

Florin Cîțu este nemulțiumit de banii alocați pentru investiții, de doar 6,7%: ”Avem nevoie de acești 7% la investiții pentru pensii și salarii”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Vienna Insurance Group
Fabrică de lapte / Foto: Freepik
CCR a decis / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Contor electric

Se dau bani pentru energie! Tot ce trebuie să știți

Românii aflați în situație de sărăcie energetică pot...

Jean Ivan, noul director interimar al Romsilva

Romsilva are un nou director intermediar

Jean Vişan, noul director general interimar al Romsilva....

Casa de schimb / Foto: Arhivă
Neodimium pur
Datorii la stat / Foto: Freepik
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Fabrica de reciclare / Foto: Freepik
BVB
Om de afaceri vorbeste la telefon / Foto: Freepik
Eoliene / Foto: Freepik
Microbuz / Foto: oglindadeazi.ro
foto: pexels.com
SpaceX
Cristian Popa, BNR
Ilie Boloja și Sorin Grindeanu / Foto: George Călin / Mălina Norocea / Inquam Photos
Bani / Foto: DCBusiness
Butoaie cu petrol / Foto: Freepik
Uzina Dacia Mioveni
Judecător / Foto: Freepik
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik

pixel